Nincs Cohn-Bendit-ügy: íme a médiahatóság érvei

Egy németországi blog, a pusztaranger.wordpress.com novemberben vizsgálatot kezdeményezett az MTV április elsejei Cohn-Bendit-riportja miatt, amelyben az MTV hamis színben tüntette fel a zöldpárti politikus magyarországi sajtótájékoztatóján történteket. Az NMHH két különböző levélben, két okra hivatkozva utasította el az eset érdemi vizsgálatát – írja az Index.

2012. január 10., 13:21

Mint ismert, tavaly április elsején az MTV fél nyolcas Híradója azt a látszatot keltette, hogy a zöldpárti képviselő magyarországi sajtótájékoztatóján nem válaszolt a riporternek arra a kérdésre, hogy demokratikus értéknek tartja-e kiskorúak szexuális tárgyú megközelítését.

Egy az Index birtokába került – a sajtótájékoztató teljes anyagát tartalmazó – videóról azonban egyértelműen kiderült, hogy Cohn-Bendit válaszolt a riporternek, és újfent kikérte magának a vádaskodást, mondván, ez egy tíz éve lezárt ügy. A Papp Dániel (az MTVA kétszeres főszerkesztőjévé kinevezett, majd a Lomnici-botrány miatt egyik pozíciójából felmentett) riporter által készített tudósítás képi anyaga nem mellesleg azt sugallta, hogy a kérdést követően az Európai Zöldek frakciójának társelnöke elmenekült a teremből. Ezzel szemben a videóról kiderült, hogy a zöldpárti politikus a kérdés elhangzása után csak fél órával távozott, mivel indult a repülőgépe.

Az NMHH az egyik levél szerint azért nem indít hatósági eljárást, mert a kérelmező kifutott a három és a hat hónapos határidőből is, amikor novemberben kezdeményezett vizsgálatot a médiahatóságnál.

Mint a Szalai Annamária, az NMHH elnöke által szignált, a Facebookra feltett levélből kiderül, az NMHH saját hatáskörben „elvégezte a kérdéses műsorszám hatósági ellenőrzését, és megállapította, hogy az ügyben nem merül fel az Smtv. 14. paragrafusának indokául szolgáló közérdek sérelme. A médiaszabályozás ugyanis a médiatartalmakat befogadó közösség érdekeit és nem az egyes médiatartalmakkal érintett személyek érdekeit szem előtt tartva fogalmaz meg korlátozásokat, ír elő kötelezettségeket. Ebből következően a Hatóság csak abban az esetben állapíthatja meg az emberi méltóság megsértését, ha a jogsérelem nemcsak az egyéni érdekek, hanem a közösség érdekeinek sérelmeit is okozta" - írja az Index.