Hatalmas a baj a Velencei-tónál: rengeteg az elhullott állat
A Velencei-tó vízében egy veszélyes kórokozó tűnhetett fel.
A feltételezések és találgatások már napok óta terjednek a közösségi médiában azzal kapcsolatban, hogy vajon mi okozza a Velencei-tó halállományának pusztulását. Ezen, interneten terjedő álhíreknek kívánnak véget vetni a szakemberek – derült ki a Magyar Országos Horgász Szövetség május 14-i közleményéből.
Az objektív tájékoztatással szeretnék ellensúlyozni azt a pánikot, amely az egyes posztok közzététele nyomán elkezdett kialakulni. Mint írják, a mostanra megszerzett adatok és információk, valamint az elvégzett vizsgálatok eredményei alapján a Magyar Országos Horgász Szövetség most tud érdemleges felvilágosítást adni a helyzettel kapcsolatban.
Mint kiderült, a Magyar Országos Horgász Szövetség Velencei-tavi kirendeltsége az elmúlt napokban azon dolgozott, hogy felmérje a károkat és elvégezze a legfontosabb teendőket. Az első számú feladat a kárelhárítás, tehát az elhullott halak összegyűjtése volt, ezt követően pedig az okok feltárása, valamint a hatóságokkal való kapcsolattartás, és a szükséges minták laborokba történő eljuttatása került a figyelem középpontjába. Mostanra már az is kiderült, hogy mi okozta a problémát.
A Velencei-tónál ezért alakult ki tömeges halpusztulás
Kiderült, hogy a halak már május 10-e óta pusztulnak a tó vizében, bár azóta folyamatosan mérséklődik a helyzet, és csökken az elhullott egyedek száma is. A híresztelésekkel ellentétben a halpusztulás szinte teljes mértékben egyetlen halfajt érint, ez pedig nem más, mint az ezüstkárász, melynek példányai legfeljebb 8-12 centiméteresre nőnek meg. Az elhullott állatok között akadnak pontyok és compók, de ezen fajták az elpusztult halállomány csupán 1 százalékát képezik. Eddig összes 1800 kilogrammnyi haltetemet szállítottak el a tóból.
Ezen információk, illetve a halpusztulás lefolyása és a laborvizsgálatok is arra engednek következtetni, hogy nagy valószínűséggel egy olyan kórokozó válthatta ki a halpusztulást, amely elsősorban a kárászfélékre nézve jelent veszélyt. Megjegyezték: az ezüstkárász invázós faj, melynek egyedi ivadékként kerültek be a Velencei-tó vízébe egy vízgyűjtő területéről, egy másik probléma miatt, tehát nem őshonos halfajok pusztulásáról van szó ebben az esetben.
A hirtelen lehűlés is negatívan hatott a halakra, hiszen a víz hőmérséklete is jelentős mértékben csökkent, amihez az állatok nem tudtak ilyen gyorsan alkalmazkodni. Ez akár kiválthatja az ívás leállását is, ami azért hatalmas probléma, mert amennyiben az ikrákat nem tudják lerakni a halak, gyakorlatilag szepszist, belső mérgezést szenvednek el. Ez elsősorban a pontyok és compók esetében állhatott fenn.
A vízminták elemzése jelenleg is zajlik, ám amennyiben beigazolódnak a jelenlegi feltételezések, az azt jelenti, hogy a fertőző kórokozó jelenléte az emberi szervezetre nem jelent veszélyt, tehát a víz fürdésre alkalmas, és az onnan kifogott halak elfogyasztása sem jelent semmilyen kockázatot.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)