Nemcsak vakolat, papír is kell a házhoz

Januártól minden új építésű ingatlant már csak egy energiatanúsítvány kíséretében lehet eladni. A hivatalos irat hasznosságát a szakemberek még mérlegelik, de mindenesetre üdvözlik a bevezetését.

2008. december 10., 18:35

Három esztendeje, a nem túl hosszú életű Országos Lakásügyi Hivatal idején kezdődtek meg az energiatanúsítvány bevezetésének előkészületei. A tanúsítvány tájékoztatja az ingatlan tulajdonosait a lakás, lakóház energia felhasználásáról. S bár már csak néhány nap van hátra a januári startig, keveset tudni az új okmányról. Egy szakmai konferencián Bíró Marianna, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium referense ismertette a legfontosabbakat. Eszerint, minden épületet úgy kell megtervezni, hogy a rendeltetésszerű használathoz szükséges energiafelhasználás „viszonylag a lehető legkisebb legyen”. Ez az optimális „lehető legkisebb” az energiatanúsítvány C kategóriája, melynél vannak rosszabb és jobb betűjelek is. A legjobbak az A csillaggal, és az A, majd a B következik. A C –t követő D, E, F., G, H egyre rosszabb energetikai mutatókat jelentenek.

Használt lakásoknak csak 2012-ben
Legegyszerűbb helyzetben azok vannak, akiknek még a tervezői rajzasztalon áll a lakása. A tervezés során a C energia-hatékonyságot megvalósító tervet kell készíteni. Ha nem érné el a leendő ház a C kategóriát, módosítani kell a tervet. Az energiatanúsítványt januártól csak az új építésű ingatlanok esetében vezetik be. A használt lakások eladásakor csak 2012-től kell ezzel a jellemzővel is számolni.
- A tanúsítvány megléte, illetve annak hiánya módosíthatja-e az épület forgalmi értékét? – adódik a kérdés. Önmagában ez a tény nem módosítja. Ha egy jó energetikai mutatókkal rendelkező ingatlanról van szó, kedvező C,B, A besorolással, akkor az mindenképpen előnyösen befolyásolhatja a vevő szándékát. A rosszabb mutató valószínűleg az ellenkező irányba hat – az elméletben.

Annyi hővel fűtünk, mint a svédek
Kárpáti József, az Építőipari Vállalkozások Országos Szövetsége Könnyűszerkezet-építő Szakmai Tagozatának vezetője, kedvezőnek tartja a tanúsítvány bevezetését. Ám a megadott határértékkel nem ért egyet. Túlságosan enyhének tartja őket. A jelenlegi C szabványérték évi 160 KWh/ négyzetméter értéket ír elő, amely megegyezik a dél-svéd háztartások mutatóival. Az északi országban azonban tíz hónapig tart a fűtési szezon, a hazai hat hónappal szemben. Még egy észrevételt tett: a tanúsítvány kiállítói az építészeti tervek alapján fognak határozni, ám a kivitelezés minőségét nem ellenőrzik. „Azt, hogy valójában hogyan sikerült a kivitelezés, csak hőkamerás felvételekkel lehetne leellenőrizni. Ez rendkívül fontos lenne, mivel egy rosszul visszahajtott hőszigetelő paplan mellett szökhet a hő, hőhíd alakulhat ki. Magyarországon a lakások a nyugat - európai lakásokhoz mérten háromszor annyi fűtési energiát használnak fel. A tulajdonosok, a vásárlók, pedig korrekt tanúsítvány alapján hozhatják meg döntéseiket a hőszigetelés, vagy a megújuló energia források alkalmazására” érvelt a szakember.

Az új lakások között nincs nagy eltérés
- A tanúsítványnak egyelőre nem lesz érzékelhető hatása a piacon. Ettől függetlenül természetesen örülünk az újdonságnak, bár energiahatékonyság szempontjából nagy eltérések nincsenek az új lakások között. Inkább a használt lakás piacon okozhat majd jelentősebb átrendeződést, ha ott is egységesen bevezetik. – magyarázza Valkó Dávid, az Otthon Centrum vezető elemzője. – Jelenleg az új lakás vásárlók körében a legfontosabb szempont a lakás ára. Bármennyire is fontos tényező a lakás havi fenntartási költsége, azt csak a vételár után mérlegelik. Teljesen azonos paraméterű lakások közötti választási helyzetnél ugyanakkor előléphet az energia tanúsítvány, mint egy fontos megkülönböztető elem – erősíti meg az elemző.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.