Nap-kelte: nem a pénz miatt volt, az tuti
Eredmény nélkül ért véget az MTV ügyvezető alelnökének és a Nap-kelet producerének tegnapi találkozója. Medveczky Balázs és Gyárfás Tamás az egyeztetésről szűkszavűan nyilatkozott, de annyi azért kiderült, továbbra is a Ma reggel marad műsoron. A köztévé irányítója annak ellenére ragaszkodik a cseréhez, hogy a tulajdonosi jogokat gyakorló kuratórium elnöksége jogellenesnek tartja a változtatást, és a nézettségi adatok sem igazolják a döntését.
A másfél éve elnök nélkül működő köztévében nem ez az egyetlen érdekes lépés. Miközben spórolásra hivatkozva szűnnek meg műsorok, csaknem 60 alkalmazott egymillió forint fölötti havi fizetést kap, olyanok is, akik évek óta nincsenek képernyőn - írta a Népszava.
Mindkét fél örülne a megoldásnak, de egyelőre arra kényszerül, hogy fenntartsa jogi álláspontját - Medveczky Balázs, az MTV ügyvezető alelnöke és Gyárfás Tamás a Nap-kelte producere abban állapodott meg, hogy több mint egy órás megbeszélésükről ilyen szűkszavúan tájékoztatják a közvéleményt. Bár az egymás iránt tanúsított gesztus barátinak tűnik, a háttérben tart az ádáz küzdelem. A csatát az indította el, hogy a köztévé múlt pénteken azonnali hatállyal felbontotta a Nap-keltével a 2010. december 31-ig szóló szerződést és hétfőtől óta új, belső gyártású műsorral, a Ma reggellel jelentkezik.
A Nap-keltét többen nézték
Az MTV a nézettségi adatokkal próbálja bizonyítani igazát, közleményben tudatta, hogy a számok a nézők hűségét igazolják. Szerintük hétfőn, az első Ma Reggelre a nézők egynegyede volt kíváncsi, vagyis az új reggeli műsor legalább annyira érdekelte a nézőket, mint a Nap-kelte. A valóság viszont az AGB Nielsen adatai szerint más: aszerint a Ma reggel közönségaránya a Nap-kelténél is mért 18 éven felüli lakosság körében hétfőn 23,8, kedden 24,2 százalékos volt. Ez azt jelenti, hogy alig többen nézték, mint a Mokkát. A Nap-kelte viszont egyedül több nézőt vonzott, mint az RTL Klub és a TV2 reggeli műsora együttvéve.
Mindenki tudja, a helyzetet egyetlen lépés oldhatná fel, az ügyvezető alelnök visszahívása, és az elnök poszt betöltése. Medveczky Balázs viszont úgy tűnik, az MTV Közalapítvány kuratóriumi elnökségében hozott határozat ellenére sem állítja vissza az eredeti állapotot, a kuratóriumi elnöksége pedig nem válthatja le őt alelnöki posztjáról.
Az MTV másfél éve gazdátlan, azóta nem sikerült elnököt választani. A legutóbbi sikertelen szavazás után bőven letelt a törvényben előírt 15 nap, új pályázatot egyelőre mégsem írt ki az elnökség. A köztévé eközben zuhan a lejtőn, van aki úgy fogalmazott "rohan a semmibe", a médiapiac jelentéktelen, régmúltat idéző szereplőjévé vált - írta a napilap.
Válságterv
A kormány 7 milliárd forinttal, a tévés költségvetés negyedével csökkentené támogatását, az elnökség pedig nem járult hozzá egy 2,45 milliárd forintos hitel felvételéhez. Medveczky Balázs emiatt válságtervet dolgozott ki, például 600 millió forintot spórolna a külső gyártású műsorok megszüntetésével, további egymilliárdot az "új regionális tájékoztatási rendszer kialakítása tudósítói hálózattal", ami tulajdonképpen a regionális stúdiók bezárását jelenti. Úgy tudjuk, eközben például A balatoni nyár című, több hetes műsor forgatócsoportjának szállására, étkeztetésére, napidíjára, és a helyszíni forgatások költségére tetemes összeget költöttek, pedig a napi 20-30 másodperces anyagokat a helyi televíziók is leforgathatták volna.
Az új székházzal kapcsolatban sem a spórolás jelei mutatkoznak, az MTV évi 12 millió eurót, azaz mintegy 3,6 milliárd forintot fizet a bérlésért. A dolgozók juttatása is szembeötlő, a szervezet a reklámbevételek kétszeresét fordítja bérkifizetésekre. Olyanok is kapnak pénzt, akiknek évek óta nincsenek a képernyőn. A napokban nyilvánosságra került adatok szerint Baló György és Pálffy István, akiknek jelenleg nincs műsoruk, 1,8 illetve 1,65 millió forintot vesznek fel havonta. Bombera Krisztina, New York-i tudósító 1,1, Nika György, az Este műsorvezetője 1,5, D. Tóth Kriszta, a Híradó vezetője 1,3 millió forintot visz haza.