Müller Cecília: Rendkívül súlyos a helyzet és még rosszabbra kell készülni

Megdőlt a kórházban ápolt betegek számának decemberi rekordja és ugyanez a helyzet a gépi lélegeztetésre szorulók számát tekintve is. Még a héten pótolják a múlt hétvégén elhalasztott oltásokat, valamint megkezdődik a rendvédelmisek és a katonák oltása.

2021. március 9., 13:38

Szerző:

Rendkívül súlyos a járványügyi helyzet Magyarországon, korábban sosem látott ütemben nő a koronavírus-fertőzöttek száma, néhány nap alatt 5-10 ezer fővel nőtt az aktív betegek száma, az elmúlt 24 órában 6494 új fertőzöttet találtak, elhunyt 158, többségében idős, krónikus beteg – mondta az operatív törzs mai online tájékoztatóján Müller Cecília. Az országos tisztifőorvos hozzátette, miként a többi európai országban, nálunk is egyre súlyosabb járványügyi adatokra kell számítani a közeljövőben.

Hét helyen dolgoznak a szűrőbuszok annak érdekében, hogy a mintavételre küldött páciensek minél hamarabb megkapják az teszteredményüket. Müller aláhúzta: a tesztre irányítottak a buszokhoz is csak saját járművel érkezhetnek. Aki tüneteket észlel magán, ne induljon el, maradjon otthon, telefonon értesítse a háziorvosát, és várja meg a lakásán történő mintavételt - figyelmeztetett a tisztifőorvos. 

Dőlnek a rekordok

Megdőlt a kórházban ápolt betegek számának rekordja: jelenleg 8270 beteg szorul kórházi ápolásra, az eddigi legmagasabb szám 8045 volt, ezt december 8-án regisztrálták.

Ugyanez a helyzet a gépi lélegeztetésre szorulókkal. A friss adatok szerint 833-an vannak lélegeztetőgépen, a korábbi csúcstartó december 7-ével szemben, amikor ez a szám 674 volt.

„Látjuk, hogy a harmadik hullámban nagyon gyorsan emelkednek a szomorú adatok. Súlyos és komoly terhet ró ez az egészségügyi ellátórendszerre: szinte naponta nyitnak meg újabb kórtermeket a kórházak a koronavírusos betegek számára” - mondta Müller Cecília, akinek több klinikai orvos is arról számolt be, hogy sokszor komplett családok érkeznek a kórházba, mind súlyos tünetekkel. Hozzátette: az ellátórendszer tehermentesítéséért úgy tehetünk a legtöbbet, ha megpróbáljuk elkerülni a fertőzést, például a higiénés szabályok fokozott betartásával.

Müller elmondása szerint romlanak a környezet-egészségügyi adatok is: a koronavírus örökítőanyagának a szennyvízben mért mennyisége arról tanúskodik, hogy egyelőre a fertőzöttek számának emelkedésével kell számolni. A koncentráció leginkább Egerben, Győrben, Kaposvárott, Kecskeméten, Nyíregyházán, Salgótarjánban, Tatabányán, Veszprémben és a budapesti agglomerációs településeken növekszik.

A higiénés szabályokon túl az oltakozás fontosságára is figyelmeztetett az országos tisztifőorvos, aki egyszersmind óvott a hamis álbiztonság-érzéstől. „Az oltás felvételét követően senki ne érezze még magát védettnek! Ahhoz, hogy az immunrendszer reagáljon az oltásra és elkezdődjön a szervezetben az ellenanyagtermelés, legalább két-három hét szükséges” - hangsúlyozta Müller Cecília, hozzátéve: ebben az időszakban ugyanolyan veszélyeztetett az ember, mintha nem lenne beoltva egyáltalán.

Még a héten pótolják a múlt hétvégén elhalasztott oltásokat 

Az oltási stratégiáról szólva az országos tiszti főorvos elmondta: mivel az oltóanyagok már az első oltás után akár 50-60-70 százalékos védettséget nyújtanak, ezért most az a fő cél, hogy az első oltását mindenki mihamarabb megkapja, főként azok, akik magas kockázatot viselnek akár betegségeik, akár életkoruk okán.

A regisztrált idősek oltására jelenleg 3 típusú vakcina áll rendelkezésre - emlékeztetett Müller. Ma 100 ezer Szputnyik-vakcinát kapnak a kórházi oltópontok. A Pfizer oltóanyagából 120 ezer 510 ugyancsak az oltópontokra kerül. Az AstraZeneca vakcinájával pedig a háziorvosok oltják az időseket.

E héten csütörtöktől vasárnapig a múlt hétről elhalasztott AstraZeneca-oltásokat is meg fogják kapni a krónikus betegek, akik valószínűleg még ma sms-t kapnak majd, hogy a 429 kórházi oltópont közül melyiken vehetik fel az oltást. A védekezés stabilitásának érdekében megkezdődik a rendvédelmisek és a katonák oltása is. 

Müller Cecília azt kérte, hogy 

  • az oltásra érkezők előzetesen töltsék le a vakcinainfo.gov.hu-ról a beleegyező nyilatkozatot, hogy ne legyen zsúfoltság, fennakadás az oltópontokon; 
  • mindenki fogadja el az oltóanyagot, amit felajánlanak neki, hiszen minden Magyarországon alkalmazott vakcina megvéd a súlyos lefolyású betegségtől szövődményektől; 
  • mindazok, akiknek kérdéseik vannak, illetve javítanának az előzetes regisztrációkor megadott adatokon, hívják a 1818-as telefonszámot;
  • az olthatóságról ne a Nemzeti Népegészségügyi Központot (NNK), hanem csak az oltást végző orvost, illetve saját kezelőorvosukat kérdezzék, mert az NNK egyénekre szabottan nem tud nyilatkozni.

 

Változnak az Ausztriába történő beutazás-átutazás szabályai

Kiss Róbert, a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese elmondta: Ausztria - több más európai országgal együtt - Magyarországot is a magas fertőzöttségű országok kategóriájába sorolta. Az osztrák-magyar határszakaszon a Németországba való továbbutazás feltételeit is vizsgálják: ha a célország Németország, és oda a beutazás feltételei nem állnak fenn, már az Ausztriába belépést is megtagadják.

Magas fertőzöttségű területről, így Magyarországról is, csak akkor lehet beutazni Németországba, illetve csak akkor engedélyezik az országon való áthaladást, ha a gépjármű vezetője a magas fertőzöttségű ország területén csak átutazott, tehát tranzitált. Beutazhatnak Németországba azok, akik csak tranzitálási céllal akarják ezt megtenni, illetve akik esetébenó a nemzetközi teherforgalomban a németországi tartózkodás nem haladja meg a 72 órát, és azok is, akik rendelkeznek 48 óránál nem régebbi negatív PCR-teszttel.

Az alezredes elmondása szerint Magyarország határátkelőin jó ütemben lehet áthaladni, azonban a teherforgalomban a belépőoldalon Röszkénél 3 órás, Csanádpalotánál 2 órás várakozásra kell számítani.

(Kiemelt kép forrása: koronavirus.gov.hu)