Ha Müller Cecíliától kapott e-mailt, inkább ne nyissa meg

Csalók élnek vissza Müller Cecília nevével. 

2024. szeptember 3., 12:11

Szerző:

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közlése szerint hamisított e-mailben élnek vissza az országos tisztifőorvos, Müller Cecília nevével. 

Meghamisított e-mail cím 

A NNGYK azt mondja, több címzett is kapott valódinak tűnő, de nem hiteles, nem hivatalos, hamisított és rossz szándékú levelet; a leveleket nem az NNGYK elektronikus levelezőrendszeréből küldték ki, a feladó e-mail-címét meghamisították.

Müller Cecília nevében írták 

Az NNGYK azt kéri, hogy a "Nyilvános hirdetmény: Fertőző betegségek kitörése Magyarországon" tárggyal kapott, Müller Cecília nevében írt levelet ne nyissák meg, olvasatlanul töröljék, vagy ha már megnyitották, annak tartalmát tekintsék tárgytalannak, ne kattintsanak semmilyen linkre és ne adjanak meg adatokat. Az ügyben az NNGYK megtette a szükséges intézkedéseket és értesítette a hatóságokat. 

Rendőrtisztnek adta ki magát a csaló 

Az efféle csalások egyébként egyáltalán nem ritkák, a rendőrség friss tájékoztatása szerint egy csaló rendőrtisztnek adta ki magát és 3,5 millió forintttal károsított meg egy idős asszonyt Győr-Moson-Sopron Vármegyében. Az áldozatot telefonon hívta fel egy bankbiztonsági szakemberként bemutatkozó nő, és a számláján tapasztalt szokatlan tranzakciókra figyelmeztette. Ezután közölte, hogy a pénz biztonságba helyezése érdekében átadja a telefont egy rendőr kollégájának. A magát őrnagynak hazudó férfi elkérte a nő netbanki adatait, majd rávette, hogy hagyjon jóvá a számítógépén egy engedélykérőt, amelyet a kiberbűnözési osztály küldött a részére. A nyugdíjas ennek eleget is tett, így a csalók valójában távoli hozzáférést biztosítottak maguknak az eszközhöz, és elutaltak a bankszámláról mintegy 3,5 millió forintot. 

Gyakran élnek vissza a rendőrség nevével 

Ez az átverési sima abszolút nem szokatlan, általában csak a történet változik. Mostanra már odáig fajult a dolog, hogy a rendőrség nevével is visszaélnek, erről korábban ebben a cikkünkben írtunk. A csalók úgy tesznek, mintha a hatóság nevében keresnék meg az áldoaztokat, telefonon, e-mailben, de akár sms-ben is igyekeznek csőbe húzni az ártatlanokat. A gazemberek által küldött hitelesnek tűnő megkeresésben arra veszik rá a gyanútlanokat, hogy töltsenek le egy AnyDesk vagy TeamViewer nevű alkalmazást, ám ha ez megtörténik, akkor az áldozatok teljesen kiszolgáltatják magukat, adataikat és pénzüket a csalóknak. 

Soha nem kérnek banki adatokat 

A rendőrség éppen ezért nem győzi hangsúlyozni, hogy mennyire körültekintőnek kell lenni, a fenti eset kapcsán pedig megjegyzik, nem, a rendőrség sosem kéri el a banki adatokat. A hatóság folyamatosan felhívja a figyelmet arra, hogy mindenki legyen nagyon óvatos, az alábbi pontokba szedve azt is elmondják, hogyan lehet elkerülni, hogy valaki csalás áldozatává váljon:   

  • Soha ne adják ki ismeretleneknek a bankkártya- és a netbanki belépési adataikat! A pénzintézetek az ügyintézés során soha nem kérik az ügyféltől ezeket az információkat, mivel az azonosítás során a valódi banki dolgozó ezen adatokat látja!
  • Ismeretlen eredetű programot soha ne telepítsenek fel vagy töltsenek le a számítógépükre, illetve a telefonjukra, bárki is javasolja azt! Ilyet a bankok soha nem kérnek az ügyfelektől, és arra sem kötelezik őket, hogy a netbankot használják. A csalók legtöbbször az AnyDesk vagy a TeamViewer elnevezésű applikációkkal követik el a bűncselekményeket.
  • Előfordulhat, hogy a bank valóban olyan pénzmozgást észlel az ügyfél számláján, ami gyanúra adhat okot. Ilyen esetben felveszik az ügyféllel a kapcsolatot, és csak az adott tranzakcióra vonatkozóan kérnek megerősítést, hogy az teljesülhet-e, és ekkor is történik ügyfél-azonosítás.
  • A valódi banki alkalmazottak telefonon soha nem adnak utasítást semmilyen átutalásra az ügyfélnek!

(Kiemelt képünkön Müller Cecília, Fotó: TV2)