Mi lett a kormányellenes civilekkel?

Megtaláltuk Karsay Dorottyát, aki anno a Nem tetszik a rendszer! című számot énekelte. Most külföldön él, elzárkózik a nyilvánosságtól, továbbra is civil jogvédőként dolgozik. A Hallgatói Hálózatból Gyurcsány-pártjához csatlakozó Polgár Dóra is messze került a politikától: egy londoni cég alkalmazza globális energiaelemzőként. Mi lett Kóbor Andreával, Várady Zsolttal, vagy az Áder János erkélyére felmászó Simándi Szelimmel és Barabás Richárddal? Az egykori civil ellenzéki tüntetők egy része elfáradt: a vonulásoktól, az egyetemfoglalástól, a belső konfliktusoktól. Vajon mit gondolnak egykori önmagukról, a hazai politikáról? Részletek a csütörtöki 168 Órában.

2016. március 9., 13:39

„Nem tetszik, hogy egyre szarabbul érzem magamat a hazámban, nem tetszik, hogy a haverok, a rokonok nemsokára disszidálnak" – énekelte Karsay Dorottya, becenevén Dodó 2011-ben, a Milla klipjében. Mára már ő is „disszidált”, nem lakik Magyarországon. Fotóblogját, Facebook-oldalát nem találni, Twitter-fiókja nem frissül, régi telefonja nem kapcsol. A Milla egykori tagjai nem tudnak róla, leveleinkre nem válaszol. Közvetítőkön keresztül bukkantunk a nyomára, velük üzent: ha majd akar nyilatkozni, keresni fog minket. Azt eddig is tudtuk, hogy dolgozott több emberi jogi egyesületnek, három éve még ő szervezte a budapesti Pride melegfelvonulást. Ismerősei szerint egy ideig Szicíliában élt, nemrég Berlinbe költözött.

Hogy mit csinál külföldön? Forrásaink bizonytalanok: talán az ENSZ-nek dolgozik. Nyomoztunk utána, s kiderült, ez részben igaz. Az ARC International, egy melegjogokért kiálló civil szervezet – amelynek ő a kutatási és információs tisztségviselője – kapcsolatban áll a nemzetközi szövetséggel. Karsay Dodó több fényképére is rábukkantunk az ARC Facebook-oldalán, február 16-án például Isztambulban volt a Nemzetközi Dialógus című konferencián, ahol – a képaláírás szerint – szorgalmas jelentésíróként vette ki a részét a munkából.

A Nem tetszik a rendszer!- klipben Karsay Dorottya mellett feltűnt egy másik, később híressé vált aktivista diáklány is: Polgár Dóra. Ő a Hallgatói Hálózat egyik szervezője volt, kemény beszédeket mondott a diáktüntetéseken. Ő 2012-ben hagyta ott a HaHa-t és a Demokratikus Koalícióhoz csatlakozott. A pártba nem lépett be, és fél év múlva kiábrándult Gyurcsányék szervezetéből is. Információink szerint már ő sem Magyarországon él, Londonban lakik. Messzire került a politikától: a Corvinus után felvették a London School of Economicsra, ahol 2014-ben diplomázott, az egyetemi Hungarian Society elnöke volt. Aztán az energiaszektorban helyezkedett el, jelenleg egy londoni cégnél globális energiaelemző, elsősorban cseppfolyós földgázzal és olajjal foglalkozik.

A HaHa-s tiltakozások másik fő arca Kóbor Andrea, barátainak Cini. Épp időben sikerül elcsípnünk, mert egy hét múlva már Kuala Lumpurban lesz: fél évig Malajziában hátrányos helyzetű fiataloknak és munkanélküli nőknek tanít angolt és számítástechnikai alapismereteket.

Hogy mi a helyzet az elégedetlenek közösségi oldalával, amit anno Várady Zsolt ígért a tüntetőknek? Mi lett az Áder János államfő erkélyére felmászó Simándi Szelimmel és Barabás Richárddal, vajon mivel foglalkozik Füzessi Károly és fűti-e még a forradalmi hevület Tóth Fruzsina Mártát, aki részt vett a 2012-es, egyetemista hídfoglalásban?

Részletek a csütörtöki 168 Órában.