Mi lesz az országgal?

Egy gombostűt sem lehetett leejteni a Játékszínben, amikor Kende Péter akadémikus, a Bibó István Közéleti Társaság elnöke megnyitotta az ülést a második magyar köztársaság kikiáltásának 65. évfordulóján. A színpadon elhangzott beszédeket, a folyosói párbeszédeket BARÁT JÓZSEF szembesíti a közéleti társaság névadójának gondolataival a következő 168 órában.

2011. február 9., 13:51

A levegő szinte vibrált: az előadóktól – Debreczeni Józseftől, Kuncze Gábortól és Vekerdy Tamástól – átütő erejű mondatokat várt a közönség.

A többség tanácstalan, párt nélkül maradt szabad demokrata, de feltűnt néhány csalódott szocialista is. Szívükből szólt Kende Péter, amikor vitaindító kérdéseit megfogalmazta: igaz-e, hogy a tavalyi választások eredményeire hivatkozva érvénytelennek lehet nyilvánítani bármilyen, az elmúlt húsz évben megfogalmazott, írott vagy íratlan jogelvet? Igaz-e, hogy egy működő jogállamban egyetlen választási aktus olyan forradalmi cezúrának nyilvánítható, amelynek nevében a kormányzat minden korábbi intézményes szabályt felforgathat? Igaz-e, hogy a demokrácia nem egyéb, mint a többség uralma? Mi lesz az országgal, mi lesz a magyar társadalommal, amelyet egy erőskezű vezér akaratából megint az autokratikus hatalomgyakorlás próbájának vetnek alá? A Bibó István szavain edzett közönség már a kérdéseket is tapsviharral fogadta.

Kuncze: fél mindenki

– Nem igaz, háromszor is: nem igaz – kezdte beszédét Kuncze Gábor, aki szerint a világ úgy látja, Magyarországon politikai hazárdjáték zajlik, a 20. századi kelet-európai rendszerek reflexei élednek újra.

Az SZDSZ volt elnöke figyelmeztetett: bár a mai kormányzat hisz az elnyomó rendszer mindenhatóságában és évtizedekre való bebetonozhatóságában, a most kiépülő rendszer szabott ideje mégis sokkal rövidebb lesz annál, mint remélik azok, akik most rárontottak nemzetükre. Kuncze elmondta: ma sokan félnek Magyarországon. Fél az üzletember, akit fenyegetésekkel kényszerítenek rá, hogy áron alul adja el cégét. Fél a kórházigazgató, akinek utóda már várja az irodát, fél a tanár, akivel az iskolaigazgatója közölte: ha marad a magánnyugdíjpénztárban, akkor szedheti a sátorfáját.

A zsarnok nem demokrata

– Magyarországon – sajnos vagy hála istennek – ismerjük a félelem alatt izzó bátorságot is, amivel sokszor kellett élnünk történelmünk során. Fontos, hogy ez a parázs ne hunyjon ki – kezdte előadását Vekerdi Tamás pszichológus.

És hozzátette: lehet, hogy a demokrata nem fél, de a zsarnok nem demokrata.

Debreczeni: a magyar demokrácia megszűnt működni

– A magyar demokrácia nincsen válságban, a magyar demokrácia megszűnt működni. Legalábbis abban a formájában, amelyet 1989-ben kiáltottak ki a Parlament erkélyéről – állította Debreczeni József közíró.

Kíváncsi, ki mit vár az elkövetkező három évtől? Hogyan alakulhat az alkotmányozás, a médiatörvény sorsa? Olvassa el a teljese cikket a csütörtöki 168 Órában!