Mélyponton Magyarország tekintélye a világban
Elriasztják Magyarországtól a befektetőket a kormány visszaállamosítási törekvései. A hatalom kiszámíthatatlan és fölöttébb vitatott gazdaságpolitika miatt egyre több külföldi befektető távozik – mondja a budapesti osztrák nagykövetség gazdasági attaséja, aki szerint az ország tekintélye a világban nagyot esett.
Der Standard
A Burgtheater intendánsa, és felkérésére hat másik jeles osztrák művész a lap Vendégkommentár c. rovatán keresztül küldött Balog Zoltánnak nyílt levelet, amely azért született, mert aggasztja őket a magyar kormány és a kulturális tárca egy sor intézkedése, főleg a magyar színházi életet illetően. A csatlakozók közül Elfriede Jellinek Nobel-díjas író rámutat, hogy a magyar színházművészet idáig nagy mértékben hozzájárult az ország jó híréhez, ám ezt a hagyományt most tönkreteszik, mivel rövidlátó módon a kultúrába is beviszik a nacionalizmust. Pedig szegényebbé teszi egy országot, ugyanakkor elősegíti a kisebbségekkel szembeni elnyomást és erőszakot, ha a művészetet politikai célra használják fel, mi több ideológiailag fegyelmezik a művészetet, bármiféle módon cenzúrát alkalmaznak. A világhírű filmrendező, Michael Haneke kiemeli, hogy a szabad véleménynyilvánítás és a művészet szabadsága nem jobb- vagy baloldal kérdése, hanem emberi jog. Azok az államok, amelyek ezt a jogot nyílt vagy titkos cenzúrával aláássák, megszűnnek demokráciának lenni. Peter Turrini író szerint a politikának az a dolga, hogy lehetővé tegye a színház működését, egyébként pedig tartsa távol magát ettől a világtól, mert csak a diktatúrák avatkoznak be. Kathrin Röggla író és performance-előadó sürgeti, hogy az EMMI vizsgálja felül a Nemzeti Színház új igazgatójának politikai alapon történt kinevezését és adjon ismét számottevő támogatást a független színházaknak. Ezen felül bizonyítsa be, hogy a magyar színházi élet az európai kulturális folyamatok élő és élenjáró része, nem pedig egy vélt nacionalista boldogság poros múzeuma. (A Balog Zoltánnak írt nyílt levélről, illetve Kupferblum üzenetéről beszámol a Kurier is, amely egyébként csak igen ritkán foglalkozik Magyarországgal.)
Aggodalom a magyarországi szabadságért c. cikkében a lap felidézi, hogy a Tolerancia Európai Színházi Napja egy éve éppen azért született meg, mert Dörner György átvette az Új Színház vezetését. Azóta – az Orbán-hű elnöknek hála – a Művészeti Akadémia is tovább sodródott jobbra. Fekete György hitvallása, hogy aki hozzájuk akar tartozni, annak egyértelműen nemzeti beállítottságúnak kell lennie, szeretnie kell az országot és nem árthat külföldről az Akadémia hírének. Közben drasztikus átszíneződés megy végbe a Nemzeti Színháznál is. Alföldi Róbertet, aki a világra nyitott és nacionalista-ellenes felfogást képvisel, a nyáron Orbán bizalmasa, Vidnyánszky Attila váltja. A bécsi Burgtheater főnöke szerint a politikusok érzik, milyen alapvető hatása van a színháznak. Az igazgató egyben szomszédi kötelezettségnek tartja, hogy kinyilvánítsa szolidaritását a magyar értelmiséggel. Úgy látja, hogy Magyarországnak, mint kultúrállamnak a tekintélye forog kockán, ezért , és hogy az üzenetet a magyar közösség is megismerhesse – a hetek nyílt levelét a Standarddal egyi dőben a Népszabadság is megjelenteti. Markus Kupferblum péntek este a new yorki Bohemian National Hall-ban olvasta fel memorandumát.
Az újság arról is hírt ad, hogy a politikai beavatkozások elriasztják Magyarországtól a befektetőket. A visszaállamosítás már az osztrák államvasutak érdekeltségét is fenyegeti, mert amint arról a Magyar Nemzet tudósít, az Orbán-kabinet vissza akarja venni a Rail Cargo Hungária bizonyos részeit, miközben az anyacég azokat nem akarja eladni, mert a leányvállalat eredményesen működik. A hatalom kiszámíthatatlan és fölöttébb vitatott gazdaságpolitika miatt egyre több külföldi befektető távozik – mondja a budapesti osztrák nagykövetség gazdasági attaséja. Szerinte az ország tekintélye a világban nagyot esett és ez igencsak árt a gazdaság tőkevonzó képességének, miközben igencsak és sürgősen szüksége lenne pénzre. Ez alól csak az autóipar kivétel, amelybe az alacsony termelési költségek miatt főleg Németországból nagy összegek áramlanak be. A Magyarországra irányuló osztrák kivitel tavaly 2 %-kal csökkent, de a cégek még nem vándorolnak el tömegesen, csupán a tevékenységüket fogják vissza.
Az Európai Tolerancia 2. Színházi Napja (Forrás: Galamus)
Az osztrák rendező, Markus Kupferblum kezdeményezésére péntek este több mint 600 európai színházban olvasták fel azt a levelet, amely abból az alkalomból született, hogy Budapesten Dörner György éppen egy évvel ezelőtt kapta meg megbízatását. Az üzenet hangsúlyozza, hogy az igazgató sok éve nyíltan szélsőjobbos eszméket képvisel. Irányítása alatt az Új Színházban embergyűlölő, uszító darabokat játszanak. Ez a tabutörés az újonnan kibontakozó rasszizmus jelképe lett Európában. Ám nem csak Magyarországon találnak egyre több követőre az agresszív és emberellenes mozgalmak. Ezért az érintett szakemberek saját hazájukban is tenni akarnak a toleranciáért, sokszínűségért, a gyengébbekkel vállalt szolidaritásért. Színházi munkájukkal meg kívánják haladni mindazt, ami elválasztja az embereket a társadalomban, igyekeznek kíváncsiságot kelteni és érzékennyé tenni mindenkit a társadalmi igazságok iránt. Hiszen minden ember szabadnak és egyenlőnek született – méltóságában és jogaiban – mindannyian ugyanannak a világnak a polgárai.
Wall Street Journal
A jelek szerint Magyarország már a jövő héten piacra dobja új devizakötvényét, mert megpróbálja kihasználni a befektetők kockázatvállalási hajlandóságát, hogy bebizonyítsa: meg tud lenni az IMF segítsége nélkül is. Az e célból szervezett találkozók kedden zárulnak és elemzők úgy látják: utána már gyorsan megkezdődhet a kibocsátás, 2-3 milliárd dollár értékben. Timothy Ash a londoni Standard Banktól azt mondja, a cél az, hogy annyi készpénzt szedjenek be és olyan hamar, amennyit és amilyen sebesen csak lehet. A Citigroup stratégái azt várják, hogy a piac kedvezően fogadja a papírokat, mert más államokhoz képest igen kedvezőek a hozamok. És minél többet hoz a tranzakció, annál jobb, tekintve, hogy sokat kell refinanszírozni a tetemes külföldi adósságokból. Összesen 5,1 milliárd eurónyi összeget kell visszafizetni az idén, miközben az ország 4-4,5 milliárd euróhoz szándékozik jutni a devizakötvényekből. Idetartozik, hogy Magyarországon jelentősen javult az üzleti bizalmi index, amely hónapok óta a legmagasabb szintre emelkedett. Decemberben még 49,1-en állt a mutató, most viszont 55,9-ig jutott. A magyar eredmény jelentősen megugrott új megrendelésekről tanúskodik és felveti, hogy a visszaesés sújtotta gazdaság esetleg megindulhat felfelé. Timothy Ash úgy gondolja: ez jelentős fejlemény annyi keserűség közepette. Ám azt is hozzáfűzi, hogy a magyar index nagy kilengéseket mutat. És az is lehet, hogy csupán egyhónapos csodáról van szó, de az nem kétséges, hogy Orbán Viktor a fejleményből erőt merít, mivel az ország lassanként megkezdi a választási kampányt.
Reuters
A hírügynökség úgy látja, hogy a magyar értékben mindenképpen közrehatott az autógyárak növekvő kereslete, még akkor is, ha Magyarország más számítási módot alkalmaz, mint a többiek. Neil Sharing a Capital Economics-tól ezzel együtt úgy ítéli meg, hogy a térség nyitott gazdaságait továbbra is nyomják az euroövezet gondjai, a javuló német állapotok még nem mutatkoztak meg teljes mértékben a régióban. Ezekben az országokban a múlt év végi lassulás ugyan most már eléri a mélypontot, de Közép-Európában nincs sok jele annak, hogy drámai fordulat készülődne. A kedvező magyar változást elemzők egyszeri tényezőknek tudják be és ők is megjegyzik, hogy az index rendszerint igen nagy kilengéseket mutat. Árokszállási Zoltán (Erste) azon a véleményen van, hogy Magyarország teljesítménye valószínűleg jelentősen zsugorodott 2012 utolsó negyedében, ám március végéig alighanem növekedésnek indul, ha a negyedéves adatokat hasonlítjuk össze.
Bloomberg
A Royal Bank of Scotland úgy látja, hogy Orbán Viktor Matolcsy Györgynek segített, amikor közölte, hogy csak március elején nevezi meg jelöltjét az MNB élére, mert a miniszter ily módon időhöz jut, hogy megkedveltesse magát a befektetőkkel. A pénzintézet szakértői úgy értékeltek, hogy a WSJ-interjúval Matolcsy lényegesen visszalépett korábbi kijelentéseihez képest a jegybank politikáját illetően. Viszont abból a tényből, hogy a kormányfő csak az utolsó pillanatban hozza nyilvánosságra a kiszemelt kilétét, arra lehet következtetni, hogy az illető nem lesz piacbarát, ami az RSB szerint megnöveli a gazdasági tárcsa vezetőjének esélyeit. Az időzítés – folytatódik az elemzés – azért is jó, mert nem zavarja meg a devizakötvény kibocsátását, hiszen a piac e pillanatban még nem tud reagálni, mert még nem ismeri, ki a kiválasztott.