Mélypont: Orbánék óta drasztikusan csökken a születések száma

Az orbáni népesedéspolitika totális csődjéről tanúskodna a KSH ma közzétett adatai. Az év első nyolc hónapjában 4,7 százalékkal kevesebb gyermek született Magyarországon, mint 2010 ugyanezen időszakában. A korábbi statisztikai adatokat a kormányzat képviselői még azzal magyarázták, hogy - természetes okok miatt - még nem tükröződhettek a születések számában a 2010 tavaszán hivatalba lépett Orbán-kormány intézkedései. Most már érződnek.

2011. október 25., 14:46

Az ország becsült lélekszáma 9 millió 965 ezer volt augusztus végén – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az előzetes adatok szerint 2011 első nyolc hónapjában 57.630 gyermek született, 4,7 százalékkal – 2818-cal – kevesebb, mint egy évvel korábban. A halálozások száma 86.324 volt, ami kismértékű, 0,4 százalékos emelkedést jelent a 2010. január-augusztusi időszakhoz képest. Azaz az év első nyolc hónapjában 353-mal több ember halt meg, mint a múlt év ugyanezen időszakában.

A KSH gyorsjelentése szerint a regisztrált házasságkötések száma (25.248) 1,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

A születésszám csökkenése és a halálozások kismértékű emelkedése következtében a természetes fogyás üteme nőtt: ez a 2010. január-augusztusi adattal (25.523) szemben 2011 első nyolc hónapjában 28.694 embert jelentett. A nemzetközi vándorlás becsült értékeinek pozitív egyenlege folytán az ország lakosainak a száma ténylegesen kisebb mértékben, mintegy 21.000-rel csökkent, az időszak végén 9 millió 965 ezer volt.

A korábbi statisztikai adatokat a kormányzat képviselői még azzal magyarázták, hogy - természetes okok miatt - még nem tükröződhettek a születések számában a 2010 tavaszán hivatalba lépett Orbán-kormány intézkedései. Most már érződnek.

Orbán tavasszal, Gödöllőn: "A gyermekvállalás azt is kifejezi, hogy bízunk-e a jövőben"

Az uniós tagállamok demográfiai és családügyi minisztereinek gödöllői informális ülésén idén áprilisban Orbán Viktor miniszterelnök arról beszélt: "Európa vesztésre áll a nagy civilizációk népesedési versenyében."

A kormányfő kiemelte: a tapasztalatok azt mutatják, hogy a fiatalok a családot fontosnak tartják, de később mégsem születnek meg a tervezett gyermekek. A család iránti igény tehát megvan, de az akadályok eltérítik az embereket az eredeti életstratégiájuktól - mutatott rá. A miniszterelnök a politikusok fontos feladatának nevezte, hogy segítsenek elhárítani ezeket az akadályokat. Ezért legitim az ezt célzó családpolitika - mondta.

A miniszterelnök rámutatott, a gyermekvállalás azt is kifejezi, hogy bízunk-e a jövőben. Amikor bizonytalanság uralkodik, az kikezdi a gyermekvállalási kedvet - mondta.

Kijelentette, Európa a családok helyett nem építheti a jövőjét bevándorlásra, mert "aki mástól vár segítséget, annak előbb-utóbb meg kell majd fizetnie ennek az árát."

A kormányfő kitért arra, a Magyarországon bevezetett adórendszer a családok támogatása jegyében a családoknál hagyja a gyermeknevelés költségeit, és ezt az elvet a hamarosan elkészülő új magyar alkotmány is védelem alá helyezi. Mint elmondta, azért kap alkotmányos védelmet a családpolitika, hogy hosszú távon is kiszámítható legyen, "nehezen lehessen megváltoztatni politikai divatok és a politikai széljárás megváltozásának hatására".

Orbán Viktor végül javasolta, hogy 2014 legyen az európai családok éve.


MSZP: A Fidesz életellenes politizálásának következménye.

A magyar népesség riasztó fogyása a kormány "életellenes" gazdaság- és társadalompolitikájának egyenes következménye, természetes velejárója - írja állásfoglalásában az MSZP. Ahol a hétköznapokban egyre kevésbé van jelen a lét- és jogbiztonság, ahol az évtizedeken át kötögetett szociális hálón egyre több és hatalmasabb lyuk tátong, a népi mázzal nyakon öntött nemzetpolitikai szónoklatok annyit érnek, mint halottnak a csók.

"Mert szép szavakra, ígéretekre sehol, senki nem vállalt még gyermeket. Ahol pedig a családi pótlék befagyasztásáról (a növekvő infláció miatt valójában drasztikus csökkentéséről) szóló hírek látnak napvilágot, s a hatalom nem is
titkolja, hogy hátrányba kívánja hozni az élettársi kapcsolatban gyermeket nevelő családokat, a gyermekvállalási hajlandóság további csökkenése is tényként kezelhető.

A Magyar Szocialista Párt kezdeményezi, hogy üljön össze az Országgyűlés illetékes bizottságának népesedéspolitikai albizottsága