Megszólalt a Pegasus gyártója a megfigyelési botrányról

Az NSO Group jogi lépéseket helyezett kilátásba.

2021. július 19., 12:07

Szerző:

Szupertitkos kémprogrammal figyeltethetett meg többek között az Orbán-kormány olyan magyar újságírókat és üzletembereket, akik kritikusak a kormánnyal szemben. Az ügyet a Telexen publikálta a Direkt36. A Pegasus-botrány nemzetközi szinten is nagy visszhangot vert, eredetileg egy oknyomozó oldal, a Forbidden Stories publikálta. Azt írták: több mint 80 újságíró dolgozott az ügyön 10 országból, az Amnesty International Security Lab támogatásával. Az összefoglalónkat itt olvashatja

A megfigyelési botrány igen kínosan érinti a szoftver gyártóját, az NSO Groupot, amely a honlapján közölt egyfajta cáfolatot és magyarázkodást. Azt írják: a Forbidden Stories riportja (ebben dolgozott a Direkt36 is, ahol a magyar botrány kirobbant) rosszindulatú feltételezésekkel és légből kapott elméletekkel van tele, amely komoly kétségeket ébresztenek az újságírócsoport hitelességével kapcsolatban. A cég szerint a „nevük elhallgatását kérő források" olyan információkat juttattak az újságíróknak, amelyeknek nincs tényszerű alapja és igen messze állnak a valóságtól. 

A cég mindezek miatt tagadja a cikk minden állítását, és jogi lépéseket fontolgat. Azt írták: nem igaz, hogy a szervereikről adatok szivárogtak volna bárhová, illetve az újságírók által megszerzett adatok nyilvánosak bárki számára. Tagadták, hogy közük lenne Jamal Hasogdzsi meggyilkolásához, aki szaúd-arábiai újságíróként kritizálta a szaúdi monarchiát. 

A cég közölte: csak titkosszolgálatoknak és rendvédelmi szerveknek adják el a technológiájukat, amelynek célja csak az lehet, hogy életeket mentsenek vele, terrorcselekmények vagy bűncselekmények megelőzésével. Az NSO pedig nem működteti ilyenkor a rendszert, és nem rendelkezik adatokkal. A cég szerint pedofilhálózatokat, embercsempészeket és elrabolt vagy elveszett gyerekeket kutatnak fel a szoftvereivel.

 

(Kiemelt kép: Egy nő okostelefont használ a Pegasus program fejlesztője, az NSO Group épülete előtt, 2016. augusztus 28-án. Fotó: Jack Guez / AFP)