Megfigyelnek

Citizenfour címmel Laura Poitras készített lebilincselően izgalmas dokumentumfilmet arról, mit szivárogtatott ki Edward Snowden, az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) egykori magas rangú adatelemzője.

2015. május 4., 21:05

Titkosított anyagaiból kiderül, a szolgálat illegálisan, válogatás nélkül figyel meg a világon mindenkit: olvassa e-mailjeinket, lehallgatja telefonjainkat, ismeri internetes keresési szokásainkat, azaz belelát magánéletünkbe.

– A Snowden-ügy megmutatja, milyen következményei vannak, amikor a hozzáférés eszközei, illetve léptékei a korábban ismertekhez képest alapvetően megváltoznak – mondja a 168 Órának Hammer Ferenc, az ELTE BTK Média és Kommunikáció Tanszékének docense. – Míg korábban Mitrohin őrnagynak éveken át laponként kellett kicsempészni a KGB titkos iratait, hogy eljuttathassa Nyugatra, a digitális technológiák révén ma egy gombnyomással könyvtárnyi adatot küldhetünk a világ másik oldalára. Ezzel a titokgazda államok is tisztában vannak. Ezért nem csupán az archívumaik kapujába állított marcona őrökkel védik titkaikat, hanem úgy is: a megfigyelés sokszor nagy tömegek privát szférájáig is eljut. A Wikileaks-alapító Julian Assange és Snowden története a hozzáférés politikájának új fejezetét nyitotta meg.