Még titkosabbá tenné a Fidesz a Paksi bővítést

Jövő héten tárgyalja az Országgyűlés azt a fideszes javaslatot, ami a paksi bővítéshez kapcsolatot beruházásokat kivonná a közbeszerzési törvény hatálya alól, az előkészítő dokumentumokat pedig 15 évre titkosítaná. Az LMP és a Párbeszéd Magyarországért tiltakozik a titkosítás ellen. A Fidesz nemzetközi példákra hivatkozik, amikor a titkosítás mellett érvel.

2015. február 15., 12:22

Vlagyimir Putyin keddi látogatása után, már szerdán kerülhet a titkosításról szóló javaslat a Ház elé, így leghamarabb 2030-ban tudhatjuk meg, mi alapján született a megállapodás a paksi bővítésről Orbán és Putyin között.

Holoda Attila energetikai szakértő, az Orbán-kormány korábbi energetikai államtitkára

az RTL Klubnak azt mondta, felháborítónak tartja, hogy a kormány a nyilvánosság teljes kizárására készül a következő évtizedek egyik legnagyobb beruházásával kapcsolatban.

A Párbeszéd Magyarországért Brüsszelhez fordul, amennyiben a Fidesz megszavazza a titkosítást. Jávor Benedek, az ellenzéki párt európai parlamenti képviselője az RTL Klubnak úgy fogalmazott: „A legelemibb információkat is elzárnák a nyilvánosság elől. Meggyőződésem, hogy ezen a ponton eljutottak oda, hogy az uniós jogot is sérti ez a törvényjavaslat.” Jávor elmondta, mindent meg fog tenni azért, hogy ez be is bizonyosodjon, és a törvénnyel kapcsolatban uniós kötelezettségszegési eljárás induljon a kormány ellen.

A paksi bővítéshez kapcsolódó atomtemetőt is homály lengi körül. A fideszes javaslat szerint csak az kérhetne információt az atomtemetőről, aki annak 100 méteres környezetében lakik.

Széll Bernadett LMP-s képviselő pert indított a paksi beruházás dokumentumainak nyilvánosságra hozataláért.

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a finn példára hivatkozva próbálta védeni a titkosítás ötletét. Mint mondta, Finnországban is az oroszok építenek atomerőművet, és az információk egy részét ott is titkosították. Rogán csak azt felejtette el hozzátenni, hogy a Finnországban épülő erőmű magánberuházás, ahhoz a finn költségvetés nem járul hozzá. Ezzel szemben a paksi bővítésre a magyar kormány 3000 milliárd forint értékben vesz fel hitelt – ezt költené el a legnagyobb titokban.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.