Medián: az ellenzéki szavazók harmada sem számít Márki-Zay győzelmére '22-ben
A választók kétharmada szerint újból Fidesz győzelem lesz.
Lassan a választási győzelem esélyét veszélyezteti az ellenzék azzal, hogy energiájukat leginkább egymás akadályozására pazarolják – írta a HVG az általuk rendelt decemberi felmérséből, amit a Medián közvélemény-kutató cég készített.
A felmérésből kiderül, hogy az ellenzék eltűnése az előválasztás óta igen sokat ártott nekik, ugyanis már az ellenzéki szavazók csaknem harmada (32%) szerint a Fidesz nyer a '22-es választáson, míg a Fidesz szavazók körében csak 2% válaszolta azt, hogy az ellenzék nyer. Összesítve, a válaszadók 63 százaléka számít a Fidesz győzelmére, míg az ellenzékére csak 23%.
A HVG hibának rója fel, hogy már az is problémát okoz az ellenzéken belül, hogy sokan nem tudtak kibékülni az előválasztás végeredményével, valamint Márki-Zay az egységesítés helyett a saját pártjával és frakciójával próbálkozik. Ezek pedig borítják a labilis hatpárti egyezség erőviszonyait. Ha most lenne az országgyűlési választás, akkor a szavazókorú népesség 39 százaléka szavazna a Fideszre, 34 százalék az ellenzéki közös listára, 7-7 százalék pedig a Mi Hazánkra és a MKKP-ra.
Vagyis a Fidesz jelenleg 5 százalékkal vezet.
Annak ellenére, hogy a napokban berobbant a Völner-botrány. A választani tudó „biztos” szavazók körében viszont éppen hogy fölényben van az ellenzék. A válaszadók 45% szavazna az ellenzéki közös listára, míg a Fidesz-KDNP-re 44%.
Társadalmi csoportokra bontva viszont vegyesen alakul a helyzet: A negyven alatti korosztály inkább ellenzéki szavazó, mint kormánypárti, és ugyanez igaz az érettségivel vagy diplomával rendelkezőkre. A fővárosi szavazók több mint fele az ellenzékkel szimpatizál, viszont a megyei jogú városokban és egyéb városokban egyre kisebb a fidesz előnye. Az előbbiben 37 százalék szavazna a fideszre, és csak 2 százalékkal marad el az ellenzék. Ez a különbség picivel nagyobb az utóbbi kategóriában, ott 40-32 százalékkal vezet a kormánypárt. A községekben viszont még mindig erős a Fidesz, 48 százalékkal vezetnek, az ellenzék 24 százalékos támogatottságával szemben. Jövedelemszint szerint pedig minél feljebb haladuk, annál jobban veszít a kormánypárt a népszerűségéből, a felső-közép kategórában áll egálban – 37-37% – a két pólus.
A Fidesz szimpatizánsok 81 százaléka szerint „jó irányba mennek a dolgok” az országban, míg az ellenzéki közös listára szavazók 93 százaléka szerint rossz irányba halad az ország.
A teljes szavazókorú népesség több mint fele (52%) érzi úgy, hogy rossz irányba halad Magyarország.
„Mindent egybevetve negyedévvel a választás előtt a magyarok többsége úgy érzi, hogy általában véve az országban rossz irányba mennek a dolgok, kizárólag a Fidesz hívei látják ellenkezően, de még nekik is több mint egytizedük (12 százalék) borúlátó” – írta Hann Endre, a Medián igazgatója.
(Kiemelt kép: Ellenzéki előválasztás első napja. 2021. 09. 18. Fotó: Dimény András I 168)