Már gyerekek is kerülnek lélegeztetőgépre koronavírus miatt

Az elmúlt hat hétben körülbelül megháromszorozódott a járvány miatt kórházba került gyerekek száma – mondta Szabó László, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet belgyógyászatának osztályvezető főorvosa.

2021. március 13., 11:10

Szerző:

A járvány harmadik hullámában háromszor annyi gyereket kell ellátniuk, többen is lélegeztetőgépre kerültek vagy műtüdő-kezelésre szorultak – mondta a Blikknek adott interjújában Szabó László osztályvezető főorvos. Jellemző, hogy sokkal több olyan gyermek kerül be a kórházba, akinek tipikus covidos tünetei vannak: elhúzódó láz, nagyon rossz közérzet, szaglásvesztés, köhögés, tüdőgyulladás. A gyerekek jobban megviseltek, betegebbek, mint korábban, állítja. Míg a járvány korábbi szakaszaiban a gyerekek körül inkább serdülőkorúak szorultak korházi ellátásra, most már fiatalabb életkorban is kórházba kerülnek. Akár két-három hetes újszülöttek is vannak köztük.

Szabó László  szerint  járvány előző időszakában a fertőzés akut fázisában kezelt gyermekek esetében sikerült a lélegeztetőgépet elkerülni, február óta azonban már hárman is lélegeztetésre szorultak, és előfordult, hogy műtüdő (ECMO) kezelésre is szükség volt. Az orvos arra figyelmeztet, ha a gyermek elhúzódóan lázas, légzési problémái vannak, esetleg fullasztóan köhög, ami tüdőgyulladásra lehet jellemző, akkor gondolni kell rá, hogy covidos lehet.

Az osztályvezető főorvos arról is beszélt, hogy a ferőzésen átesett gyerekek között  gyakori a MIS-C nevű, több szervet érintő gyulladásos eltérés, amit Covid utáni betegségnek tekintenek. Ezt már az első-második hullám után is tapasztalták. A többszervi gyulladás – mint mondta – általában két-három héttel a koronavírusos megbetegedés után jelentkezik. Egy hétig tartó magas láz, nagy fokú fáradékonyság, nagyon rossz közérzet lép fel, és a beteg nagyon gyengének érzi magát. A MIS-C a szívizmot is megtámadhatja, ilyenkor alacsony vérnyomás, keringési problémák jelentkezhetnek. Kialakulhat olyan hasfájás, amit vakbélgyulladáshoz lehet hasonlítani.

„Ezeknek a gyerekeknek majdnem a fele intenzív osztályra is kerül, mert keringés-támogatásra van szükség, szíveltéréseik lehetnek. Az elmúlt fél évben közel 50 ilyen betegünk volt, szerencsére mindenkit meg tudtunk gyógyítani. Immunglobulinokat, szteroidokat kellett alkalmazni, néhány gyermek lélegeztetésre és intenzív osztályos kezelésre, keringés támogatásra is szorult” – fogalmazott.

Szabó László emlékeztetett: Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetet már az első pillanatban gyermek Covid-központnak jelölték ki, országos sürgősségi belépési pontként fel vannak készülve a covid-fertőzött és a többszervi gyulladásos (MIS-C) gyermekek intenzív gyógyítására. E mellett az egész országból fogadnak műtüdő (ECMO) kezelésre is gyermekeket. Mint mondta, a kórháznak 520 ágya van, így nem tart attól, hogy a járványterhelés miatt nem lesz hova fektetni a beteg gyermekeket.

(Kiemelt kép: A Heim Pál Gyermekkórház felújított épületének részlete a főváros VIII. kerületében, az Üllői úton. MTVA/Róka László)

Visszahívott tejtermék került a boltokba – a Kifli.hu azonnali intézkedéseket tett egy lejárt szavatosságú, laktózmentes Mizo UHT tej kapcsán. A hatóság arra figyelmeztet: a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért senki ne igyon belőle, és vigye vissza, ha vásárolt belőle.