Maffiaindokok miatt mondott le a fideszes államtitkár

Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára január 18-án nyújtotta be lemondását írásban, döntését akkor nem indokolta. Helyét Budai Gyula, elszámoltatási biztos veszi át. A volt államtitkár nemrég levelet intézett az őt támogató civil szervezetekhez, amiben azt írta: a társadalom többsége által támogatott Nemzeti Vidékstratégiában megfogalmazott programmal szemben "mohó, zsákmányszerző gazdasági érdekcsoportok", "maffiacsaládok, spekuláns nagytőkés oligarchák és a volt téeszeket, állami gazdaságokat a többiek elől elprivatizáló nagybirtokos "zöldbárók" koalíciója jött létre".

2012. február 28., 13:00

Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára január 18-án nyújtotta be lemondását írásban, döntését akkor nem indokolta. Orbán Viktor miniszterelnök még a múlt hónapban el is fogadta az államtitkár kérését.

Az Ángyán József lemondását akkor a Jobbik és az LMP egyaránt sajnálattal nyugtázta. A Jobbik - mint akkor írták - megdöbbenéssel értesült az államtitkár lemondásáról. Az ellenzéki párt korábbi közleménye szerint ezzel a "vidéket kizsákmányoló, nagybirtokos lobbi győzött".

Az ellenzéki LMP ugyanakkor kiadott közleménye szerint Ángyán József távozása a VM parlamenti ügyekért felelős államtitkári tisztségéből azt jelenti, hogy a magyar mezőgazdaságra "maffiaszerűen rátelepült, a politikával szoros kapcsolatban álló hálózatok győzelmet arattak".



Az államtitkár lemondásának felajánlása után nem sokkal 19 zöld szervezet levelet intézett Orbán Viktor miniszterelnökhöz, amelyben azt kérték, hogy a kormány állítsa la környezetvédelmi és vidékfejlesztési szakemberek elbocsátását, valamint erősítse meg pozíciójában Ángyán Józsefet.

Budai Gyula lesz az utódja

Tegnap kiderült: Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos követi Ángyán Józsefet a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti államtitkári posztján. Budai Gyula - megerősítve az Origo hírportál információját - az MTI-nek hétfőn elmondta: várhatóan március 1-jétől tölti be a tisztséget.

A fideszes országgyűlési képviselő hozzátette, arról még nem született döntés, hogy a kormánybiztosi pozícióját megtartja-e, egy ideig azonban szeretné végezni azt a munkát is. Megjegyezte, hogy az államtitkári posztra a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) - amelynek szövetségi igazgatója - az országos elnöksége és választmánya jelölte őt. A Magosz honlapján olvasható január 24-i közleményben az agrárszervezet tudatta, hogy az új parlamenti államtitkár személyéről egyeztetést kezdeményeznek Orbán Viktor miniszterelnökkel és Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterrel.



Ángyán József: "jó lelkiismerettel nem tehettem mást"

A lemondott államtitkár később levélben köszönte meg a mellette kiálló zöld szervezetek támogatását. Mint fogalmazott: "jó lelkiismerettel nem tehettem mást, miniszterelnök úr pedig sajnos nem adott lehetőséget (...) végső döntésem okainak személyes megbeszélésére". Levelében - amely a

www.greenfo.hu weboldalon olvasható- azt írja, hogy a kormányfő döntését tudomásul vette, ám megfogalmazása szerint ettől világlátása, "a magyarság és a magyar vidék, a helyi gazdaság, a helyi közösségek és családok iránti" elkötelezettsége "mit sem változott".

"Az évtizedek alatt kialakult, ellenérdekelt "maffiahálózat" mindent vinni akar a földtől, az erőforrásoktól a támogatásokon át a piacokig. Mindent vinni akar a vidéki, helyi közösségek, családok elől, és magam, munkatársaim, valamint az emberekkel közösen kidolgozott Nemzeti Vidékstratégiánk e zsákmányszerzés útjában álltunk" - írta.

Mint levelében írja: a társadalom többsége által támogatott Nemzeti Vidékstratégiában megfogalmazott programmal szemben "mohó, zsákmányszerző gazdasági érdekcsoportok", "maffiacsaládok, spekuláns nagytőkés oligarchák és a volt téeszeket, állami gazdaságokat a többiek elől elprivatizáló nagybirtokos "zöldbárók" koalíciója jött létre".

Nem tudott közösséget vállalni

A lemondott államtitkár szerint ez az érdekcsoport elérte, hogy "elfogyjon" körülötte a levegő, "ellehetetlenült a közös vidékstratégiánk megvalósítása, elkezdődött annak gyökeres átalakítása, adott gazdasági érdekcsoportok üzleti tervévé züllesztése, és megindult az állami földterületeknek a meghirdetett birtokpolitikai irányelvekkel gyakorta össze nem egyeztethető bérbe adása".

Ángyán József ezzel a körrel és az általa kikényszerített irányváltással - mint írja - nem tudott közösséget vállalni. Ennek jelzésére nem maradt más eszköze, mint lemondásának felajánlása - idézte a volt államtitkár levelét az MTI.

A lemondott államtitkár levelében hangsúlyozta: mélységesen egyetért a miniszterelnöknek azon kijelentésével hogy "a gazdasági elitet távol kell tartani a politikai döntéshozataltól".

Ángyán József levelében úgy fogalmaz, hogy a fent nevezett kör egy részét nem számítja a szó igazi értelmében vett "elithez" tartozók közé, "sokkal inkább az elmúlt zavaros évtizedeink gátlástalan, mohó, másokon átgázoló, zsákmányszerző haszonélvezőinek" tartja őket.

A volt államtitkár - mint fogalmazott - türelmetlenül várja, hogy "mikor és milyen eszközökkel kezdődik el e körök eltávolítása a hatalomból". Mint fogalmaz: "erkölcsi megújulás nélkül nincs felemelkedés a magyarság számára".

Megfogalmazása szerint a "valódi rendszerváltó, nyílt színi küzdelemben" szívesen vesz részt. Megfogalmazása szerint "az emberekkel és nem az oligarchákkal kell szövetséget" kötni.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.