Lombard-ügy: pertársaság a lízingcég ellen?

Többéves bírósági procedúra után másodfokon is pert nyert egy ügyvéd a Lombard Lízing ellen. A vita a svájcifrank-alapú hitelbe beépített casco elszámolásán indult, majd a bíróságon folytatódott, immáron az autóért, amelyet meg akart kapni a lízingcég a ki nem fizetett törlesztőrészletek fejében. Az ügyvéd pertársaság létrehozását fontolgatja.

2018. május 31., 07:45

Szerző:

Már három éve fizette a Lombard Lízingtől autóvásárláshoz felvett hitelének törlesztőrészleteit dr. Hegedüs Magor ügyvéd, amikor 2013-ban, az akkori Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) megbírságolta a Lombardot. A szervezet kérte a jogsértő gyakorlat megszüntetését, amely szerint a Lombard Lízing csaknem 14 ezer cascobiztosítással egybekötött, devizaalapú gépjárműhitelnél beépítette a szerződések ügyleti kamatába a forintalapú casco díját, amit aztán a fogyasztóknak devizában számított fel. Vagyis ügyfelei azoknál a cascodíjaknál is viselték a forint-svájci frank árfolyamváltozás kockázatát, amelyeket a Lombard forintban fizetett a biztosítónak. A PSZÁF kötelezte a Lombardot, hogy fizesse vissza az árfolyam-különbözetet, de a cég ezt nem tette meg, hanem pert indított.

Ezt 2015 elején megnyerte a Magyar Nemzeti Bank − amely addigra már átvette a PSZÁF feladatait és jogköreit −, és a Lombard azóta visszafizette ügyfeleinek az árfolyam-különbözetet.

lombard.jpg
Fotó: Thinkstock

Hegedüs azonban még 2013-ban úgy döntött, hogy amíg a Lombard nem teljesíti a PSZÁF határozatát, addig ő sem fizeti a havi törlesztőrészleteket. Emiatt azonban életbe lépett a kölcsönszerződés egy apró betűs része: nem fizetés esetén a Lombardnak opciós joga van az autó megvásárlására. A cég ezzel élni akart, és mivel Hegedüs Magor megtagadta az autó átadását, a Lombard „ingó dolog kiadása” iránt pert indított ellene, amit másodfokon is elveszített, a bíróság a döntését a kölcsönszerződés semmisségére alapította, vagyis helyt adott az ügyvéd álláspontjának, és elutasította a Lombard igényét az autóra.

− Az arra vonatkozó indoklásomat, hogy miért nem adom át az autót, a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény azon szakaszára építettem, amely szerint a fogyasztói kölcsönszerződés semmis, ha nem tartalmazza a szerződés tárgyát és az éves ügyleti kamatot − magyarázza lapunknak Hegedüs Magor, aki úgy véli: ez nem csak őt érinti, hanem a lízingcég számos más ügyfelét is. – Elvileg tehát – mondja – nem kizárt egy a Lombard kölcsönszerződései ellen irányuló perközösség létrehozása, amit a maga részéről kívánatosnak is tart. Kiváltképp azért, mert a Lombard nem tett eleget annak, hogy átadja az autó törzskönyvét, amire egyébként jogszabályok köteleznék.

Egyes szakértők szerint, ha a pertársaság valóban létrejön, az nemcsak a Lombard, de más lízingcégek számára is komoly pénzügyi következményekkel járhat, hiszen tömegével akadhatnak olyanok, akik az árfolyamváltozások és a magas ügyleti kamatok miatt autójuk értékének többszörösét is kifizették a társaságoknak.