Betiltották a sakkot ebben az országban, megdöbbentő, miért döntöttek így

Határozatlan időre betiltották a sakkot Afganisztánban.

2025. május 13., 11:20

Szerző:

Igazán meglepő döntés született Afganisztánban, mivel a tálib kormány úgy döntött, hogy határozatlan időre betiltja a sakkot. Emiatt az Afgán Sakkszövetség is bezárt, valamint minden ezzel kapcsolatos eseményt befújtak, olvasható a BBC cikkében.

Ezért tiltotta be Afganisztán a sakkot

A tálib kormány Afganisztánban határozatlan időre betiltotta a sakkot, mivel attól tartanak, hogy a játék a szerencsejáték egyik formájává válhat. A hivatalos közlés szerint a sakkot addig nem lehet játszani, amíg meg nem állapítják, hogy összhangban áll-e az iszlám törvényekkel (saría). A sakk a legújabb sportág, amelyet a tálibok korlátoztak. A nőket gyakorlatilag teljesen kizárták a sportolás lehetőségből. A tálibok 2021. augusztusi hatalomra kerülése óta folyamatosan vezetnek be olyan törvényeket és szabályokat, amelyek az iszlám jog szigorú értelmezését tükrözik.

Atal Mashwani, a tálib kormány sportigazgatóságának szóvivője vasárnap az AFP hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, hogy az iszlám saría törvényei szerint a sakk a szerencsejáték egyik formájának számít.

„Vallási aggályok merültek fel a sakkal kapcsolatban. Amíg ezeket az aggályokat nem sikerül tisztázni, a sakk felfüggesztésre kerül Afganisztánban”

– mondta.

Az egyik kabuli kávézó tulajdonosa, aki az elmúlt években nem hivatalos sakkversenyeket szervezett, azt mondta, tiszteletben fogja tartani a döntést, de az káros hatással lesz a vállalkozására.

„A fiataloknak manapság nincs sok lehetőségük, így sokan naponta eljöttek ide. Megittak egy csésze teát, és kihívták a barátaikat egy sakkpartira”

– mondta Azizullah Gulzada.

Több sportot is betiltottak már Afganisztánban

A tulajdonos azt is megjegyezte, hogy a sakkot más muszlim többségű országokban is játsszák. A hatóságok korábban már betiltották az olyan küzdősportokat, mint az MMA (kevert harcművészetek), mondván, azok túl erőszakosak és ellentétesek a sáriával.

„Megállapítást nyert, hogy a sport ellentmond a saríának, és számos olyan elemet tartalmaz, amely szembemegy az iszlám tanításaival”

– nyilatkozta egy tálib szóvivő 2023 augusztusában. Az MMA-viadalokat gyakorlatilag már 2021-ben betiltották, amikor a tálibok olyan jogszabályokat vezettek be, amelyek megtiltják az arcra mért ütéseket.

A tálibok 2021-ben számos dolgot betiltottak, rögtön azután, hogy hatalomra kerültek. Többek között kizárták a nőket a középiskolák többségéből, az egyetemekről, a közigazgatásból. Emellett nincs joguk belépni a közparkokba, kertekbe, sporttermekbe és fürdőkbe, férfi rokon nélkül utazni, valamint egész testüket elfedő burkát és köpenyt kell viselniük, ha távoznak otthonról. 2023-ban pedig hoztak egy olyan döntést, hogy a szépségszalonokat is betiltják.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pixabay)