Lesz itt minden: Tétény szívében a Duna Lelke

Duna Spirit, vagyis a Duna Lelke fellengzős névre hallgat az a nagyszabású projekt, amelynek célja, hogy a XXII. kerület eddig kihasználatlan folyóparti területein egyedülálló fejlesztés kezdődjön. A tervezet tele van "zöld", "élhető" és más vonzó jelzőkkel, de ez nem fedi el a valóságot: nagyarányú ingatlanfejlesztésről van szó. Csak remélni lehet, hogy a kerület pihenni, kikapcsolódni vágyó lakói sem járnak majd rosszul. Már ha persze megvalósul. Válság van.

2008. december 13., 14:36

Budapest délnyugati részén, a valamikor önálló Tétény, majd a főváros XXII. kerületének a nagytétényi római kori Campona és a barokk Száraz-Rudnyánszky-kastély által karakterizált városrészében, a főváros déli irányú fejlődése szempontjából kulcspozícióban helyezkedik el a Duna Spirit projekt mintegy 32 hektáros területe a Duna főmedre mentén.

A tervek szerint a felhagyott árterület rekultivációjával létrejövő fejlesztési terület új lendületet ad a történeti Nagytétény fejlődésének is. A nagyszabású elképzelések megvalósulását azonban komolyan veszélyeztetheti a gazdasági válság. Annak következményeit ugyanis épp a hasonló megaprojektek szenvedik meg leginkább.

A Duna Spirit térszervező elve a meglévő nagytétényi történeti központ és az új városrész intenzív fizikai és logikai összekötésén alapul. A beépítés képzeletbeli origója a történeti központ jól ismert barokk kastélya, a Száraz- Rudnyánszky-kastély parkja. Innen kiindulva egy áramvonalas és szerteágazó rendszerbe szervezve jönne létre az új városrész, amely - a projket-tervezők megfogalmazása szerint - régi központtal együttműködve Nagytétény új szívévé válik.

A Duna Spirit projekt - jellegénél fogva - fellengzős megfogalmazásokkal él. Némelyiknek alig találjuk az értelmét.

Mint például: "Fontos közösségi célja e városszerkezeti kapcsolat erősítése, fizikai és szellemi felfrissülésének megalapozása, a meglévő intézményi hálózat kiegészítése." Ebből a kerület lakói aligha értenek valamit, de kétségtelenül elégedettek lesznek.

Vagy például a szintén elnagyolt megfogalmazás arról, hogy "a Duna Spirit emberléptékű épületeket és tereket kínál, megteremtve azt az emberi környezetet, amit a mai nagyvárosi fejlesztésekben hiába keresnénk.Gondolatiságában finoman ötvözi a kortárs építészeti nyelvezetet a klasszikussal, nagyvonalú, nyugodt és otthonos, ugyanakkor színes, dinamikus és stílusteremtő." Huhh!!!

De nekünk mégis ez tetszett a legjobban: "Egy hely, ahol jó lenni, ahol a természeti környezet és a városi lét minden előnye megtalálható. A Duna Spirit projekt 32 hektáros területének funkcionális zónái a meglevő környezet funkciói és az újonnan telepített funkciók működése részletes analízisének eredménye." Reméljük, a tervezők a sokfunkciós építészetet nem a szóismétlésekkel akarják letudni.

De térünk a lényegre. A konkrétum, hogy a 6-os út mentén irodanegyed lesz. A Duna felé eső belső területekre pedig lakóépületeket terveznek. A Duna-parti sétány főtér felé eső része - a kerület vezetőinek elképzelése szerint - a városi villák helye lesz. A délnyugati területrészt - a folyó közelsége miatt - a rekreációnak szánják.

A terve legszimpatikusabb része az innen induló Duna-parti, közel 1,5 km-es zöld sétány, melyet az árvízvédelmi vonal felett építenek ki.

Ha az elképzelések valóra válnak, a projekt akár minta is lehet a környezettudatos fejlesztésre. Csak nehogy a végén - mondjuk a válságra hivatkozva - épp ez az elem maradjon ki belőle. A jelenlegi állapot szerint a terület mintegy 50%-át aktív zöldfelületként őrzik meg, közparkokkal, köztéri vizekkel, szökőkutakkal, nemcsak a Duna közvetlen közelében.

A rossz tapasztalatok miatt ehhez egy dolgot tehetünk hozzá: úgy legyen!

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.