Lehetnek-e újabb korlátozások Magyarországon?
A napokban már a kormány tagjai is arról beszélnek, hogy újabb intézkedések jöhetnek.
A virológusok hetek óta mondják, hogy Magyarországon korlátozásokra lenne szükség a járvány megfékezéséhez, és sajnos megint nekik lett igazuk írja a Portfolio. A kabinet is lépett, és a napokban már a kormány tagjai is arról beszélnek, hogy újabb intézkedések jöhetnek.
Korlátozások lehetnek, gazdasági kiesés jöhet a koronavírus negyedik hulláma következtében, de talán ez kisebb lesz, mint az előző hullámokban – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter, aki arról is beszélt, hogy részben a járvány negyedik hulláma miatt kisebb lehet idén a GDP-növekedés az eddig vártnál.
Orbán Viktor miniszterelnök is a korlátozások lehetőségét vetette fel pénteken. A védelmi intézkedések lassítják a terjedést, de nem védenek meg – mondta a kormányfő. Szerinte a legfontosabb védelmi intézkedés az oltás, de ha gyorsabban terjed a vírus, akkor majd reagálnunk kell ismét – hangsúlyozta.
Látogatási tilalom van a kórházakban, kötelező maszkot viselni a tömegközlekedésen, illetve a kötelező oltás lehetőségét adta a cégek kezébe. Úgy tűnik tehát, hogy a kormány készen áll további lépésekre, hiszen a koronavírusos esetszámok drasztikusan nőnek, a kórházak terhelése ütemesen emelkedik, a halálozások száma lassan az előző hullámokhoz hasonló.
A lap azt írja, a kormányzat minden bizonnyal legalább két tényezőt mérlegel, amikor további intézkedésekről dönt:
- ne legyen túl fájdalmas a gazdaság számára,
- az oltottak lehetőleg kisebb hátrányba kerüljenek, mint az oltatlanok.
Mi jöhet mégis?
- A legelső intézkedések között lehet ezért a maszkhasználat kiterjesztése – minden zárt térre, esetleg szabad térre –, ez ugyanis minimális hatással van a gazdaságra, viszont tudja fékezni a vírus terjedését.
- További intézkedés lehet a védettségi igazolvány visszavezetése, ez ugyanis egyrészről emelheti az oltakozási hajlandóságot, másrészről a magas vírusterhelésű oltatlan populációt kizárja azokról a zárt terekről (pl. mozi, színház, étterem, szálláshely-szolgáltatás), ahol gyorsan terjedhet a fertőzés.
- A tavaly őszi, illetve az idén tavaszi intézkedések egy másik része is bekerülhet a kalapba. A kormányzat mérlegelheti a vásárlási idősávot és/vagy a boltok létszámkorlátját, utóbbinak nagyobb az esélye.
- Könnyen lehet, hogy az oltatlanokra még erősebb korlátozások várnak, legalábbis van olyan szakértő, aki kijárási tilalmat rendelne el számukra.
De mi van, ha ez sem elég?
Amikor a kórházak elkezdenek a kapacitásaik korlátjához érni – amire egyre növekvő esély van –, akkor drasztikusabb intézkedésekről is dönthet a kormány. Ebben az esetben
- a tavalyi intézkedésekhez hasonlóan a kormányzat elrendelheti bizonyos, személyes érintkezéssel járó szolgáltatások bezárását,
- életbe léptetheti az általános digitális oktatást,
- általános kijárási tilalmat rendelhet el éjszakára.
A digitális oktatás talán a legnagyobb kérdés, ami érdemi nehézséget jelentene a családoknak. Az iskolák minden bizonnyal most is nagyon komoly járványgócok, erről azonban semmilyen információ nincs, hiszen az Operatív Törzs a 4. hullámban megszüntette az iskolák fertőzöttségére vonatkozó adatközlést (is). De egyre több orvos szólal meg, mindegyikük arról számol be, hogy egyre több gyermek van kórházban.
(Kiemelt kép: Nyíregyháza, 2020. június 2. Diákok a felzárkóztató órán a Nyíregyházi Arany János Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium tantermében 2020. június 2-án. Mostantól a pedagógusok lehetőséget kaptak, hogy felzárkóztató órákon tanítsák az iskolában azokat a diákokat, akik a digitális oktatás ideje alatt ennek szükségét érzik. MTI/Balázs Attila)