Félremagyarázta a kormányrendeletet Orbán Viktor a kötelező oltásról

A miniszterelnök a Kossuth Rádióban elmondta, tudja, hogy a munkaadók bevonása a védekezésbe nagy vitát kiváltó intézkedés volt és nem is akarják lerázni magukról a felelősséget. 

2021. november 5., 08:01

Szerző:

Orbán Viktor úgy beszélt a kötelező oltás elrendeléséről a Kossuth Rádióban, mintha azt az emberek egymás között beszélhetnék meg egy munkahelyen, hogy beoltassák-e magukat. Ez egy egészen fura újraértelmezése a rendeletnek, ami kimondja, hogy a munkáltató elrendelheti a kötelező oltást egy munkahelyen, aki pedig nem él vele, azt akár egy évre is fizetés nélküli szabadságra küldhetik. A munkajogász szerint pedig ki is rúghatják. 

Mi is történik? – tette fel a kérdést péntek reggel a szokásos interjújában Orbán Viktor miniszterelnök. Elmondta, hogy sikeres tavaszi oltási hadjárattal megfékezték a brit variánst, de azt látják, hogy újabb variáns jelent meg. „A delta száguld végig a világon, ez agresszívebb, gyorsabban terjed és súyosabb megbetegedést okoz" – mondta a kormányfő. 

Mikor nem okozna semmilyen bajt? – tette fel a kérdést a miniszterelnök. – Ha mindenki be lenne oltva – válaszolta meg a saját kérdését. Reagált az oltásellenes érvekre is: akkor is elkapnák az emberek a vírust, ha mindenki be lenne oltva, de nagy bajt nem okozna. Leszögezte:

„Az oltottak nincsenek veszélyben, az oltatlanok életveszélyben vannak." 

Kiemelte, hogy nem lehet elbújni, meg fogja találni a vírus és az, aki nincs beoltva, nagy valószínűséggel kórházba fog kerülni. – Semmilyen védelmi intézkedés nem véd meg, kizárólag az oltás.

Akkor miért csináljuk a védelmi intézkedéseket? – tette fel magának a kérdést a miniszterelnök, aki megint megválaszolta a saját kérdését: hogy lassítsuk a vírus terjedését. 

Orbán Viktor nem válaszolt egyértelműen arra a kérdésre, hogy lesznek-e további szigorítások. Annyit mondott: az operatív törzs rendszeresen ülésezik, hogy reagálni tudjon az újabb helyzetre. Elmondta, hogy rendelkezésre áll 10 millió oltás Magyarországon és 5 millió érkezik az év vévéig. Ismét nyomatékosan arra kért mindenkit, hogy vegye fel az oltást. 

A kormányfő szerint azért is kellett bevonni a munkaadókat a védekezésbe, hogy azokat, akik veszélybe vannak, ne csak a kormány győzködje. Beismerte, hogy nagy vitát kiváltó intézkedés volt, ugyanakkor mesének nevezte, a felelősséget át lehet hárítani. További indoklása szerint az országban nem azonosak az állapotok, minden közösség más, az emberek máshogy gondolkodnak és a kötelező oltás elrendelése túl sok lenne. 

„Ha nem akarjuk mindenkinek kötelezővé tenni az oltást, akkor a döntéseknek a munkahelyi közösségekben kell eldőlnie" – mondta, elismerve, hogy nem tudott a kormány több embert meggyőzni, hogy oltassa be magát.

„Én abban bízok, hogy az emberek megbeszélik egymás között, hogy mi legyen" 

– mondta Orbán Viktor, aki azt is elmondta, hogy a mérésekben azt látja, hogy az emberek ezt támogatják, vagyis, hogy a közösségekben van arra igény, hogy az emberek egymással beszéljenek. A miniszterelnök ezzel félremagyarázta a rendeletet: a munkaadók döntése, hogy a dolgozóik esetében elrendelik-e a kötelező oltást, ez pedig nehezen egyeztethető össze azzal, hogy a munkavállalók egymás között mit beszélnek meg. 

A kormányfő elismerte azt is, hogy a kormányzatban is okoz ez problémát, hiszen az állam is munkaadó. Elmondta, hogy minden állami alkalmazott sorra fog kerülni, azaz az állami szektorban mindenkinek be kell majd oltatnia magát. 

„Egészen addig, amíg nincsen mindenki beoltva, a vírus terjedni fog" – szögezte le Orbán Viktor a Kossuth Rádióban. 

 

(Kiemelt kép forrása: Orbán Viktor Facebook oldala)