Lehet még újat mondani Trianonról

1920 – Az új Közép-Európa címmel készített filmet Trianon történetéről a Hungarikumokkal a világ körül csapata.

2021. február 24., 17:33

Szerző:

A filmnek deklarált célja van: a magyar történelem legszomorúbb eseményéről olyan módon emlékezni, ami nemcsak a fiatalabb korosztálynak, de az idősebbeknek is új részletekkel szolgál. Előkerülnek eddig kevésbé ismert történelmi részletek a kőröstárkányi mészárlás hátteréről, a soproni népszavazásról és a kercaszomori harcosok történetéről is.

A nagyjából egyórás, animációkkal színezett filmet Mucsi Zoltán narrálta.

A valóban informatív munka az 1800-as évek közepétől kezdve mutatja be Magyarország történetét, az Osztrák–Magyar Monarchiától az első és második világháborún át a kommunista időkön keresztül egészen napjainkig. Nagy vállalás ez egy egyórás anyagtól, azonban nem ragadunk le a két világháború összes csatájánál, a készítők sokkal inkább arra helyezték a hangsúlyt, hogy a néző átfogó képet kapjon a modern történelmünk alakulásáról. És a látványos infografikákon, korabeli felvételeken keresztül könnyen érthetővé válnak a trianoni döntés következtében megvalósuló határváltozások.

Az Osztrák-Magyar Monarchia létrejötte után a magyar területek a 19. század végén és a 20. század elején elkezdtek a nyugathoz felzárkózni, megkezdődtek a reformok és az iparosítás, a boldog békeidőknek azonban véget vetett az első és a második világháború időszaka, ami napjainkig meghatározza hazánk történelmét. A háborúk traumáit, a zsidók elhurcolását, a külhoni területeken élő magyarok kitelepítését, az atrocitásokat, a német, majd a második világháborút követő szovjet megszállás sérelmeit a mai napig nem heverte ki a társadalom.

Számos külföldi történészt és szakembert is megszólaltattak a téma kapcsán, akik egyértelműen rámutattak: vannak ugyan elmozdulások a világban a nemzetiségek autonómiatörekvéseivel kapcsolatban, többek közt a magyarsággal, a romákkal és a ruszinokkal szembeni igazságtalanságok azok, amik újra és újra napirendre emelik a nemzetállami autonómia kérdését. Többek közt ennek is tudható be a Minority Safepack kezdeményezés is, amely az Európai Unió területén élő kisebbségek jogainak védelmére kívánja felhívni a figyelmet. De az 1920 – Az új Közép-Európa a Visegrádi 4-ek jelenkori kapcsolatairól is beszél, ahogy téma benne az is: Szlovákiában és Ukrajnában továbbra sem biztosított a kettős állampolgárság lehetősége.

(1920 – Az új Közép-Európa – Bemutató: 2021. február 24. 23:25 – TV2)