Ledózerolják a romák viskóit Gyulajon
Elindult a szegénytelep felszámolási program Gyulajon. A kedvezményezettek már kiválasztották új otthonukat, de a költözéssel még várni kell a minisztérium jóváhagyására – írta a Teol.hu Tolna megyei hírportál.
Nem csak a kisebbséghez tartozók sorsát kellene mindig rendezni – ezt mondta egy asszony a gyulaji Kuri-Völgyben, amikor a Teol.hu arról kérdezte, mit szól a szegénytelepet felszámoló programhoz, amelyre az önkormányzat nemrég pályázati pénzt nyert. Szerinte más is rászorul, hogy a lerobbant házából újabba költöztessék. Úgy véli, a kisebbségben élőkkel egyébként is elszaladt a ló Hozzátette, szerinte nemcsak neki nem tetszik a faluban, hogy a romák a Kossuth utcából elköltözhetnek. Tóth Ervin, az egyik kedvezményezett azt mondta, vannak akik azt kérdezik, miért mi, miért nem ők vagyis nem tetszik nekik, hogy a romákat segítik. De találkozott több olyan véleménnyel, mely szerint a program jó, s ha lehet, az ilyen problémákat meg kell oldani.
14 gyulaji család élhet majd emberibb körülmények között. A program alapvető célkitűzése, hogy a szegénytelepeken élők társadalmi beilleszkedésének feltételeit megteremtse. Az első gyulaji pályázat sikertelen volt, másodjára viszont 56 millió 217 ezer forintot nyertek a Szegregált lakókörnyezet felszámolása című tenderen. Dobos Károlyné polgármester elmondása szerint 25 eladó ház van a településen. Ezek közül kellett választani a programban résztvevő családoknak úgy, hogy a ház a minisztériumi műszaki ellenőr elvárásainak is megfeleljen. A kedvezményezettek csak a falun belül költözhetnek. A szomszédos településeken ezért nem is volt negatív visszhangja a programnak.
Dobos Károlyné a Teol.hu-nak hangsúlyozta, a korábbi hasonló kiírásoktól eltérően a jelenlegi nem tartalmazza a résztvevők képzését. Abban is eltér, hogy a kilenc ingatlan, amit megvásárolnak, illetve az öt amit felújítanak a pénzből, nem a családok tulajdona lesz, hanem átszáll az önkormányzatra szociális bérlakásként. Az üresen maradt, életveszélyes épületeket lerombolják majd.
– Talán a tény, hogy a házak átszállnak az önkormányzat tulajdonába, s a kedvezményezettek bérlők lesznek, oldja egy kicsit a feszültséget – mondta bizakodva a polgármester. – Olyan problémákkal semmiképp sem kellett szembesülnünk, mint ami Zákányban történt, de még olyannal sem, mint Váralján, ahol háborogtak a település lakosai - tette hozzá Dobos Károlyné. A szegénytelep felszámolását legkésőbb 2010. május 31-ig kell befejeznie az önkormányzatnak. A programban résztvevők már kiválasztották a házakat, amelyekbe beköltöznének. Most arra várnak, hogy a minisztérium által kirendelt műszaki ellenőr jóváhagyja az épületeket.