Lapajánló – Nincs alku
A társadalmi béke a legfontosabb, de ezt nem elvtelen kompromisszumok árán akarjuk elérni – mondja Heisler András, a Mazsihisz elnöke a 168 Órának adott interjúban, amelynek címe: Nincs alku. Heisler szerint van, amiről lehet párbeszédet folytatni, és van, amiről nem. Szakály kijelentése súlyos, rosszindulatú szakmai tévedés, ezért nem maradhat a helyén. Nincs olyan érzése, hogy a kormány időhúzásra játszik? A 168 Óra kérdésére a Mazsihisz elnöke így válaszolt: „Ha a kormány sokáig húzza az időt, akkor mi sokáig maradunk távol a kormányzati programoktól. Azt kell megérteni: nem zsidó, hanem össztársadalmi magyar ügyről van szó.” A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
Birodalmi sas, nemzeti turul. A friss politikai viták nyomán Bölcs István ismét kézbe vette A végső döntés (Berlin, Budapest, Birkenau 1944.) című kötetet, amelyből kiderül: a holokauszt során soha sehol nem deportáltak annyi embert olyan rövid idő alatt, mint 1944 tavaszán Magyarországról. A 168 Órában közölt dokumentumok világossá teszik: a zsidók munkatáborba való hurcolása már 1942-ben elkezdődött, amikor a birodalmi sas még nem csapott le az ártatlannak hazudott Gábrielre.
Notesz című rovatunkat ezúttal Ceglédi Zoltán jegyzi. A politológus szerint a múlt hét másról sem szólt, mint hogy itt egy kétharmados erejével bármit megtenni képes csapat azt akarja elhitetni az országgal, hogy ő nem tehet semmiről.
A legnagyobb botrány talán azt volt, hogy a paksi atomerőmű bővítéséről szóló zárószavazást hirtelen előrehozta a kormány, és tiltakozásként ugyancsak váratlanul felvijjogott a sziréna a parlament plenáris ülésén. A 168 Óra vezércikkében úgy foglal állást: „A titkosított szerződés veszélyt hoz az országra, ezért nem szabadna a parlamenti szirénának elhallgatnia.”
„Paks 2. megépítése a korrupciós lehetőségek bővítését jelenti. Orbán a paksi beruházással a baráti körnek üzent: továbbra is gondoskodik róluk” – mondja a közgazdász professzor Róna Péter. Bár ő az ellenzéki erők összefogásából kimaradt LMP egyik mentora, mégis azt mondja: a demokratikus erők összefogását szerencsésnek tartja, az Orbán-kormányt le kell váltani.
Itt már csak igen van, és nem – mondja lapunknak Debreczeni József, és hozzáteszi: „Nem az a tét, hogy egy rossz kormányt lecserélünk-e, hanem az, hogy ettől az országot fosztogató uralomtól meg tudunk-e szabadulni. Akarjuk ezt a rendszert a fejünk fölött, vagy elutasítjuk? Ezt kell eldöntenünk.”
Horn Gábor, a Republikon Alapítvány kuratóriumának elnöke arra figyelmeztet, hogy a kampányban legnagyobb szerepe az internetnek és a direkt marketingnek lesz. Azt mondja: „Be kell kopogni az emberekhez, de ehhez jó állapotú, harcra kész, működőképes szervezettel rendelkező ellenzék szükséges.”
Vajon milyen pénzt parkoltat külföldön Simon Gábor az MSZP volt alelnöke. Hihető-e, hogy elfelejtette vagyonnyilatkozatában feltüntetni az ausztriai bankszámláján tartott kettőszáznegyven milliót. Erről cserélnek eszmét a 168 Óra internetes vitafórumának résztvevői. Egyikük azt kérdi: Négyszer vagy ötször felejtette el. Ember és párt ennyit még nem ártott a sokak által várt kormányváltás esélyeinek.
A kampánnyal elkezdődik a politikai vadászszezon – mondja a XIII. kerület alpolgármestere, Hiszékeny Dezső, aki arra emlékeztet, hogy Kövér László azt mondta: ha kell, egyenként levadásszák majd a baloldali politikusokat. A parlamenti képviselőjelölt azt feltételezi: „Százszor hangosabb és mocskosabb kampány lesz az idei, mint eddig bármikor.”
Talán nem véletlen, hogy éppen most ér finisbe több baloldali politikust érintő büntetőügy. Bár a tárgyalások időpontjáról a bíróság határoz, az érintettek úgy vélik: az ügyészségnek jelentős szerepe van abban, hogy az ügyek végére a korteshadjáratban kerüljön sor. Igaz-e vagy nem? Ezt mérlegeli a 168 Órában Pungor András.
Ilyenkor persze feltűnnek a minipártok, amelyek akár százmilliókat is szakíthatnak, és politikai elkötelezettségű haveri körök is próbálhatnak szerencsét a jócskán felemelt kampányjuttatás reményében. A 168 Óra arról ír, hogy egy jól szervezett nagy párt rutinos gépezete percek alatt gründolhat pufferszervezeteket, hogy megcsapolja a vetélytárs szavazótáborát. Még azt is megtudhatják: mennyibe fáj egy egyéni jelölt alkalmi bérlése.
Kulturális rovatunkban bemutatjuk a most indult online médiumot, a Pacsirta Rádiót, amely a független gondolatoknak ad teret a választásig. És folytatjuk a Tolnay Klári életszerepeiről szóló sorozatunkat. A negyedik rész címe: Szép őrület.
Glóbusz rovatunkban Aczél Endre arról ír, hogy a lengyelek is gondolkodnak, építsenek-e atomerőművet, vagy sem. A szerbiai parlamenti választások előkészületeiről Bódis Gábor ad helyzetjelentést, és tájékozódhatnak arról is, hogy mit ír a világsajtó Magyarországról. A Der Spiegel például azt, hogy bár Orbán korábban azt ígérte, hogy határozottan szembeszáll a szélsőjobbal, de a holokauszt-emlékév Magyarországon a történelem hivatalos relatívizálásával és antiszemita botrányokkal indult.
És itt akár – keretezve ezt a tartalmi ismertetést – visszalapozhatunk a 168 Óra első oldalának a címsorához:
Nincs alku.