Lapajánló – Ha eljön az ideje
A 168 Óra címlapján Orbán Viktor látható a tusványosi beszéd közben. Lapunk megkérdezett több ismert közéleti személyiséget, vajon milyen világ lesz az, amikor „eljön az ideje”. A megszólalók egytől-egyig úgy vélik, ez már bekövetkezett: Magyarországon nem beszélhetünk többé demokráciáról. A beszéd külföldi megítéléséről és ennek következményeiről ír publicisztikájában Mészáros Tamás, az Orbán-jelenséget elemzi az állampolgár szempontjából Koltai Tamás, és e világ meghaladásának lehetőségeiről beszél Hegedűs István a vele készült interjúban. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
A baloldal jövőjéről szóló sorozatunkban ezen a héten Filippov Gábor írását közöljük. Filippov arra teszi a hangsúlyt, hogy a valódi politikai verseny hiánya mindenkinek rossz: nemcsak a baloldaliaknak, nemcsak a választani nem tudóknak, hanem a felelősen gondolkodó jobboldaliaknak is.
A facebook – elvileg – a demokrácia eszményi közege: a közösségi oldalnak bárki tagja lehet, szabadon szólhat, szervezhet csoportokat. Ám a valóság azt mutatja: minél nagyobb a demokratikus deficit egy társadalomban, az internet annál veszélyesebb tereppé válhat. Magyarországon politikai, törzsi háborúk csatatere a világháló. Cikkünk arra keresi a választ, miért alakult ez így.
Interjút készítettünk Berkecz Balázzsal, az Együtt 2014 nemrég megválasztott elnökségi tagjával. Berkecz elsősorban a mélyszegénységben élők felemelésére, megsegítésére teszi a hangsúlyt, az ő politikai képviseletükre vállalkozik.
Szénási Sándor ezen a héten legfrissebb londoni élményeit osztja meg az olvasóval, azt kutatva, miféle új vonásokat mutat a XXI. századi magyar emigráció története.
Nemsokára indul a Sziget Fesztivál. Lapunk felkereste Gerendai Károlyt, a fesztivál „szülőatyját”, és nemcsak az elmúlt negyedszázadról, valamint az idei programokról kérdezte őt, hanem arról is, hogyan változtatta meg az életét ez a hajdani ötlet.
Nemrégiben jelent meg Péterfy Gergely új regénye, a Kitömött barbár, melyben a felvilágosodás korának egy meghökkentő eseményét dolgozza fel, olyat, amelyet már a korszak vezető elméi is szégyelltek, az utókor pedig igyekezett elfeledni. Péterfy a vele készült interjúban elmondja, nem akart áthallásos regényt írni, igazán nem ő tehet róla, hogy a mai kor, mint tükörben, megláthatja magát a régi idők történetében.