Lapajánló
Ökölbe szorított kézzel gyülekező úgynevezett polgárőrök láthatók a 168 Óra címlapján. A riport a hajdúhadházi cigányok félelméről, az ott masírozgató fekete alakulatról szól, és arról: meddig tűrjük még, hogy a rendőri feladatot ez a gárda vegye át?
(A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.)
Most megjelent lapunk jelentős része az alkotmányozással foglalkozik, amelyet a vezércikk egyszerűen politikai garázdaságnak nevez. Mészáros Tamás úgy látja, hogy a radikális jobboldal alaptörvénye a kettéosztott ország jelképévé válik.
A Tüntetők című írás megállapítja: az arcátlan alkotmányozási metódussal megszégyenítették az országot. A tüntetéssorozat arra figyelmeztet: ha a Fidesz folytatja a hatalmi fölényére hivatkozó ellenszenves politikáját, utóbb tudni fogja, hogy mélyrepülése most kezdődött.
Közelképet is adunk négy különböző tüntetésről, és a tiltakozások szervezőivel külön is beszélgetünk a demonstráció várható következményeiről.
Múlt héten jelent meg Lakner Zoltán könyve, amelyben azzal foglalkozik, miként buktak el a szocialisták reformszándékai, hogyan hiúsultak meg a párt megújításának kísérletei. A 168 Órának adott interjúban a politikai elemző arra próbál választ adni: mi a kiút? Orbán és pártja leváltható - állítja Lakner Zoltán, de hozzáteszi azt is: „Ha van esze az MSZP-nek…”
A Der Standard című osztrák napilap nemrég megkérdezte Esterházy Pétert a magyarországi alkotmánymódosításról. A 168 Óra teljes terjedelmében másodközli az interjút, amelyben Esterházy Péter stilisztikailag véleményezte a preambulum szövegét és a jobboldal nyelvezetét. Az író kitér az új, szigorított médiatörvényre is. Idézzük: „Az mégiscsak abszurd, hogy húsz év után egy kormánytisztviselő azt mondhatja: senkinek nem kell félnie, aki tisztességesen ír! Senki ne nyugtasson engem a minisztériumból! Nagyon is nyugodt vagyok, mondom nagyon nyugtalanul.”
Interjút készített a 168 Óra Zlinszky Jánossal. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem tekintélyes, konzervatív szemléletű tanára úgy látja: az új alkotmányszöveg gyöngíti a rendszerváltó alapjogokat, az állam által nyújtandó szociális garanciákat, és nem biztos, hogy e veszteségekért kárpótolnak a „nemzeti fohász” patetikus igéi.
Az „alkotmányteremtés” alkalmából írása elején és végén Madáchot idézi Koltai Tamás. Az elején ezt: „Be van fejezve a nagy mű, igen / A gép forog, az alkotó pihen.” A publicisztika végén Madách instrukciója: „Az isten-szobrok szétporlanak.” Majd: „Az államférfit, kit nagynak neveztünk (…) Komédiásnak nézi az utókor.” Lehet találgatni, kit itt az „Alkotmányteremtő”.
Az ön- és tulajdonvédelem jogáról, a fegyvertartás szabályainak jelentős enyhítéséről cserélnek eszmét lapunk internetes vitafórumának résztvevői.
Bolgár György folytatja sorozatát, amelyben szembeállítja a jobboldal kijelentéseit a tényekkel.
Hogyan működnek a pártpropagandisták a médiában? Az MTV tudósítójának manipulációja adja a kérdés apropóját, meg az, hogy amikor a primitív csalás kiderült, a csalót – aki amúgy a Jobbik politikai kabinetfőnökeként is dolgozott - kinevezték a köztévé hírfőszerkesztőjévé. Szakértők segítségével nemcsak az aktuális ügyről szólunk, hanem fölelevenítjük az elmúlt évek médiabotrányait is.
A Szerintem rovatban közreadjuk Mezei Balázs filozófus és Bolgár György levélváltását.
Fókusz című sorozatunkban az önpusztítás társadalmáról írunk, illetve arról a döbbenetes adatról, hogy naponta átlagosan hét magyar választja az önkéntes halált.
Interjú készült Mohácsi János rendezővel, aki arról beszél: ma alighanem sokkal nagyobb a politikai nyomás a honi színházakon, mint a 70-80-as években. Mohácsi szerint ma a hatalom a művészi kvalitást is a politikai lojalitás alapján méri.
168 Óra – ismét nem fognak unatkozni.