Lapajánló
Esküszik? – kérdezi a 168 Óra Simor Andrást. A kérdést az indokolja, hogy bár Orbán Viktor visszahátrált a jegybanktörvény ügyében, a Nemzeti Bank elnökének esküjéhez és csökkentett fizetéséhez változatlanul ragaszkodik. Ezért kérdezzük Simor Andrástól: esküszik? Beszélgettünk a korábbi jegybankelnökkel, Bod Péter Ákossal is, akit megkérdeztünk: jogosak-e a jegybankot ért kormánykritikák? Bot Péter Ákos válasza: a jegybankot nem a kormánynak, hanem a szakmának kell bírálnia. Szerinte jó döntés volt 7 százalékon hagyni az alapkamatot, mert ha 5 százalék lesz az infláció, akkor ez vállalható döntés. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
„Orbán rájött, hogy olyan rossz helyzetbe lavírozta magát, amelyből csak úgy tud kijönni, ha enged” – állítja a Szente Lászlónak adott interjúban a jogász Hack Péter, aki egy mondatban összefoglalja a jelenlegi szituációt: „Az ország gödörben van, a létra az IMF-nél, de a létra kulcsa az Európai Bizottságnál.”
Foglalkozunk az LMP hétvégi kongresszusával. Interjú készült az új frakcióvezetővel, Jávor Benedekkel, akinek volt számunkra egy meglehetősen talányos gondolatmenete. Szó szerint azt mondta: „Nincs rá garancia, hogy sikeresek leszünk. Arra sincs, hogy később nem fogjuk másképp látni a helyzetet.”
Szinte erre válaszol a lap vezércikkében Mészáros Tamás: „Az országnak nincs ideje kivárni, amíg a párt magányosan edz a tornateremben, miközben a Fidesz uralja a pályát.”
A parlament új házszabálya lehetővé teszi, hogy akár egy napon belül, országgyűlési vita nélkül hozzon meg fontos törvényeket a kormány. A rendeleti kormányzás című írásunk a parlamentarizmus felszámolását mutatja be az olvasóknak.
Kongresszust tartott hétvégén a Demokratikus Koalíció is. Az alelnök, Debreczeni József a jelenlegi helyzetet így látja: „Ha a kormány megállapodik az IMF-fel, iszonyú megszorításokra kényszerül, ha nem, jön az államcsőd.” Debreczeni szerint egyébként romeltakarító, technokrata kormányzás jöhet Orbán után, és rendszervisszaváltásra lesz szükség.
A hivatalban lévő magyar kormány és a nyugat feszült viszonyát elemezve hasonló következtetésre jut Bokor Pál „A cérna egyszer elszakad” című írásában. Ő úgy fogalmaz: Az európai közösségbe való visszailleszkedés radikális kormányátalakítás és teljes kurzusváltás nélkül elképzelhetetlen.
A Hírcentrum hiteléről beszélgettünk az MTI vezérigazgatójával, Belénessy Csabával. A vitázó interjúban volt olyan ügy vagy kérdés, amellyel kapcsolatban ellenvéleménye volt, volt, amit félreértésnek nevezett, volt, amit visszautasított, de akadt olyan is, amit elismert. Az MTI-vezér Lomnici kitakarásos ügye és az operaházi tüntetésről készült, manipulált tévériport okán úgy látja: presztízsveszteség érte a közszolgálatot, de hitelessége nem kapott halálos sebet, csupán „becsúsztak hibák”.
A felsőoktatási keretszámok és a kapcsolódó költségtérítések felháborodást váltottak ki a szakemberek és a diákok körében, akik szerint a magyar diákok jelentős hányada inkább külföldre megy tanulni, mintsem vállalja az itthoni tandíjat. Erről a témáról cserélnek eszmét a 168 Óra internetes vitafórumának résztvevői.
Bolgár György folytatja sorozatát, amelyben szembeállítja a jobboldal állításait és a tényeket.
A szélsőségek gyökereiről, az újradikálisokról kérdezte J. Győri László Csepeli György szociálpszichológust, aki elmagyarázta, hogy az új antiszemitizmus más, mint a két világháború közötti volt, a cigányellenesség viszont meggyökerezettebb és a mássággal szembeni fóbián alapul.
Az interjút követő cikkünk a radikálisok ultráival foglalkozik, és fölteszi azt az elképesztő, de mégis jogos kérdést: jön a Mégjobbik?
A magyar politikai kultúra állapotáról ad közelképet Huszka Imre riportja, amelyből megtudhatják, milyen a mandátumosztás somogyi bicskás módra.
Utolsó vágások címmel beszámolunk a lapunk megjelenésével egyidőben kezdődő fapados magyar filmszemléről.
Végül pedig a 168 Óra munkatársa nagyon személyes hangú írásában köszönti a nemzet színészét. Sztankay Istvánról Sztankay Ádám írt szubjektív portrét. Az illusztráció egy régi fénykép. Ezt külön is ajánlom figyelmükbe.