L. Simon: Az online múzeumok elterjedése a szféra halálát jelentené

A múzeumok látogatottság 77 százalékkal csökkent világszerte, ott is kevesebb a látogató, ahol nem zártak be.

2021. április 20., 09:16

Szerző:

Miniszteri biztosként a múzeumi átalakítások tekintetében figyelembe fogjuk venni a Covid-19 kapcsán felmerült tapasztalatokat - mondta L. Simon László országgyűlési képviselő a 168 oldalán futó KeljfelJancsi című műsorban. 

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a múzeumi integrációért felelős miniszteri biztos lesz a fideszes L. Simon László, akinek feladata az lesz, hogy megvizsgálja a Nemzeti Múzeum és a Természettudományi Múzeum összevonásának lehetőségét, ám ahogy korábban megjegyezte, ez több intézmény esetében is elképzelhető.

A KeljfelJancsiban elmondta, most gyógyult csak fel a koronavírus-fertőzésből, azonban az elmúlt héten több interjút is visszautasított a kinevezése kapcsán, mert április 15-i kinevezés óta nem történt olyan előrelépés, amiről beszámolhatna. Elmondása szerint nem fognak kapkodni, az érintettekkel egyeztetni fognak, ez körülbelül két hónapot vesz majd igénybe. 

Annak kapcsán, hogy mi idézhette elő a koronavírus-járványt, egy rádióműsorban Erdő Péter bíboros, Balogh Zoltán, a református egyház zsinatának lelkészi elnöke, valamint Köves Slomó rabbi beszélgetett, ahol kifejtették: a járvány figyelmeztetés, mert az ember nem tartotta figyelemben a határokat. L. Simon László elmondta, nem lát természet feletti erőt a járvány kialakulásában, de az ember kezét látja benne. "Folyamatosan feszegettük a természet határait, ezért a járványért mi magunk vagyunk felelősek" - mondta. Szerinte a kormányzat az első perctől fogva komolyan vette a járványt, azonban a vírusszkeptikusok száma továbbra is magas, ami a regisztráltak számán is meglátszik. 

Máté Gábor korábbi kijelentésére, miszerint az emberek kultúrafogyasztása megváltozik majd a járvány hatására, L. Simon elmondta, egyelőre fel sem lehet mérni, hogy a kulturális rendszerre milyen hatásai lesznek a járványnak. A múzeumok látogatottsága 77 százalékkal csökkent világszerte, ott is csökkent a látogatók száma, ahol nem zártak be - mondta.

Kiemelte: az elmúlt évtizedekben a házi mozizás és a sorozatok nagy sikereket érnek el, ám még emellett is túlélnek a mozik - ugyanezt viszont már nem lehet megtenni a színházakkal, múzeumokkal. Szerinte ugyanis az online színházak nem tudják megadni azt az élményt, amit korábban. Csakúgy a múzeumok sem, ugyanis azok módszertana eddig pont arról szólt, hogy minél közelebb vigyék az embereket a kiállított tárgyakhoz, most azonban még csak a közelben sem lehet senki. "Az online változat alapvetően a múzeum halálát jelentené - mondta, majd hozzátette, miniszteri biztosként az átalakítások tekintetében is figyelembe fogja venni a Covid-19 kapcsán felmerült tapasztalatokat. 

L Simon László szerint már most lehet érezni, hogy a kultúrára nagy hatást fog gyakorolni a járvány. Elmondta, H Nagy Péter frissen megjelent könyve már szinte csak ezzel foglalkozik, és olyan hátborzongató tényeket mesél el benne, minthogy a járvány hatására hosszabb ideig voltak távol a gyerekek az iskolától, mint a második világháború idején. Szerinte helyes, ha a múzeumok is foglalkoznak ezzel a témával, nem tartja elképzelhetetlennek, hogy a városi folklórral kapcsolatos kiállításokon néhány év múlva különös maszkkollekciókat tekinthetünk majd meg. 

Felmerült a velencei korzó ügye is, amelyet az üzemeltető lekordonozott a túlzott tömeg és a megszaporodott lopások miatt. L. Simon szerint a régi üzemeltető nem tartja kézben a területet, ahol az uniós pályázat miatt ingyenessé tett WC és parkolás miatt nagyobb a káosz, mint máshol. Elmondta, a helyi rendőrkapitányság szerint a velencei korzón önmagában magasabb a lopások száma, mint a környező területeken együttvéve. Mindezekkel együtt a kerítés strandra történő felhúzását teljesen ésszerűtlennek tartja. A döntése jogszerű volt, azonban ez nem azt jelenti, hogy helyes is - mondta.

 

(Kiemelt kép: MTI | Balogh Zoltán)