Ön ismeri a KRESZ dudálásra vonatkozó szabályát?
Meglepő, de a magyar utakon közlekedő sofőrök közül csak nagyon kevesen tudják, hogy a KRESZ szerint hogyan kellene reagálniuk egy megkülönböztető jelzéssel közeledő jármű hangjára.
A legtöbben nem ismerik a KRESZ vonatkozó szabályait, ezért inkább csak dühöngenek magukban, vagy éppen két kézzel nyomják a dudát, ha egy kiszámíthatatlanul imbolygó vagy túlságosan lassú jármű halad előttük. Végül mindenki megy tovább, csak már kissé felpaprikázott hangulatban, ami nem a legszerencsésebb állapot vezetés közben. Néhány ilyen affér után ugyanis a sofőrök már olyan stresszben vezetnek, hogy a legkisebb kellemetlenségtől is elszakad náluk a bizonyos cérna, ilyenkor pedig bármi megtörténhet. De mi a helyzet akkor, ha egy megkülönböztető jelzést használó jármű közeledik felénk, hogyan reagálunk egy ilyen helyzetben?
Pár éve kiderült, nem ismerjük a KRESZ szabályait
Nos a Magyar Suzuki pár éve készült felméréséből kiindulva: rosszul. Fény derült ugyanis arra, tíz autóvezetőből ugyanis hárman reagáltak csak úgy, ahogy azt a KRESZ előírja. A többiek rosszul vagy jelentős késéssel reagáltak a megkülönböztető jelzést használó járművekre. „Pedig a mentő-, a rendőr-, még inkább a tűzoltóautókat nehéz nem észrevenni. És mégis. Ha rájuk ilyen sokan nem figyelnek, ilyen sokan nem tudják hogyan segíthetik azokat, akik sietnek, hogy másokon segíthessenek, csoda-e, hogy egymásnak sem igazán tudnak jelezni, segíteni a közlekedők a szükséges mértékben?” – írja a kozlekedesbiztonsag.kti.hu.
A portál ezen a ponton felidézi KRESZ vonatkozó szabályait is. Azt írják, a 30. § szerint hangjelzést adni csak balesetveszély esetében, a baleset megelőzése érdekében, valamint – lakott területen kívül – az előzési szándék jelzése céljából szabad. Összességében tehát egyértelmű, mégis tág határok között ad döntési szabadságot a gépjárművezetőknek, hogy megnyomják-e a dudát vagy sem. Ez pedig azt jelenti, hogy egy rövid hangjelzéssel lehet figyelmeztetni a másikat, hogy nem érzik a szándékát, zavarja őket ahogy közlekedik, vagy veszélyesnek tartják azt.
A dudálás nem vétség
A „figyeljen, jövök”, „vigyázz, túlságosan átlógsz a sávomba”, „lassítok, lehúzódok, adok neked teret, de lassíts te is, mert ez az előzés még így is necces lesz” típusú figyelmeztető hangjelzésekért tehát nincs az a rendőr, aki megállítana és megbírságolna egy autóst. Hiszen balesetveszélyes helyzetben, az esetleges balesetek megelőzése érdekében teszik, amit tesznek – áll a cikkben.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: NoName_13 / Pixabay)