Lebontják a legendás Körszállót Budapesten – így épülhet fel ismét

A főváros egyik legikonikusabb épülete a Körszálló, amely jelenlegi formájában megszűnik.

2024. október 31., 11:53

Szerző:

A jelenlegi információk szerint statikai okokból vált szükségessé a Körszálló lebontása – írta meg az Építészfórum.

A hír elsőként a tematikus városnéző sétákat szervező UrbFace közösségi oldalán jelent meg. Mindez meglepő lehet, hiszen a Körszálló jelenleg is a II. kerület helyi védelme alatt áll, ám mint az a posztból kiderült, a bontást követően a jelenlegihez közel hasonló formában vissza is építik az épületet.

A Körszállót Szrogh György tervezte, 1964-től és 1967 között épült, és azonnal át is adták. A toronyszálloda 19 emelettel rendelkezik, és nemcsak a kerület, hanem Budapest egyik különlegessége is. Lebontása évtizedek óta visszatérő ötlet, ám nem véletlen, hogy az épület helyi védelmet élvez.

A Körszálló megmarad, csak átalakul

Mint arra fény derült, a bontási munkálatok azért is szükségesek, mert a térelosztó falakat is áthelyezik, és a kivitelező az úgynevezett befogadó lepényépületet is felújítja. A tervek szerint a jelenlegi 280 szobából 47 lakás létesül majd és az épületben helyet kap majd 2000 négyzetméternyi kereskedelmi terület, valamint több medence és terasz is.

A Körszálló sokáig Hotel Budapest néven üzemelt, ám már sok éve zárva tart, és sorsa meglehetősen bizonytalan volt: még az is felmerült, hogy kollégiumként működhet tovább. Mint azt az Index megírta, a Körszálló korábbi tulajdonosa a Danubius Hotels volt, amely úgy ítélte meg, hogy a szálló felújítása hatalmas összegeket emésztene fel. A szállodalánc végül úgy döntött, hogy inkább a saját üzemeltetésű hotelek felújításába fektet be.

Így a Körszálló nemrégiben a Market Asset Management Zrt. tulajdonába került, melynek vezérigazgatója, Makra Sándor korábban úgy nyilatkozott az Építészfórumnak, hogy nagyobb volumenű beruházást terveznek az üzletben, ahol magas minőségű ingatlanokat kívánnak létrehozni. A Körszálló korábbi tulajdonosa a Danubius Hotels volt, amely úgy ítélte meg, hogy a szálló felújítása hatalmas összegeket emésztene fel. A szállodalánc végül a saját üzemeltetésű hotelek felújításába fektet

Az épületbe tervezett lakások közül csak öt olyan van, amely 100 négyzetméter alatti, de átlagosan ezek is 70 négyzetméteresek. Valódi luxusingatlanok, amelyekhez négyszintes, fedett parkolót is terveznek. Arról egyelőre nincs hír, hogy a munkálatok mikor kezdődhetnek meg, de sokak számára megnyugtató, hogy az ikonikus budapesti épület nem tűnik el végleg a Szilágyi Erzsébet fasorról.

(Kiemelt képünkön a budapesti Körszálló. Forrás: Shutterstock)