Koronavírus: 100 alá csökkent a napi halálozás

100 alatt az új halálos áldozatok száma, és októberi szinten a kórházban kezeltek száma. 

2021. május 9., 09:44

Szerző:

Napi új fertőzöttek száma: 1145 (tegnap 1376); a napi új halálos áldozatok száma: 98 (tegnap 101);  kórházi ellátást igénylők száma: 3353 (tegnap még 3633 volt, látványos csökkenés); lélegeztetőgépre szorulók száma: 403 (tegnap 420 volt, szintén csökkent).

Az első dózissal oltottak száma: 4 288 641, a második dózissal is beoltottak száma: 2 488 118. A hivatalos statisztika szerint a betegségből mostanra összesen 568 329-en gyógyultak meg, az aktív fertőzöttek száma 194 778-ra csökkent – írta a Koronavírus kormányzati tájékoztató oldal. 

A Telex összefoglalója szerint péntek éjfélig valamivel több mint 84 ezer 16-18 éves regisztrált oltásra, ők jövő hét hétfő és szerda között foglalhatnak időpontot, csütörtöktől pedig megkezdik az oltásokat Pfizer-vakcinával. Arról, hogy mi lesz a fel nem használt oltóanyagokkal, az operatív törzs dönt majd. A 16-18 évesek később is regisztrálhatnak majd az oltásra, de ők majd csak később, a 18 éven felüliekkel együtt kaphatják meg, a rendelkezésre álló vakcinák függvényében.

Az oltási tempó Magyarországon most épp nem kiemelkedő, a hétvégén nagyjából tízszeresére kellene gyorsítani ahhoz, hogy a kormány vágyott ütemterve tartható legyen. Orbán Viktor miniszterelnök 2021. április 9-i reggeli rádiós beszédében ismertette az oltási ütemet, aminek a végén a bűvös 7 milliós szám áll, ami a lakosság (legalább az első adag oltással való) átoltottságának 70 százalékát jelenti. Eszerint május elején 4 millió beoltott lesz (ez meg is lett); május elejétől 7-10 nap alatt felmegy 5 millióra (ez tart most); május közepén 6 milliónál fogunk tartani; június elejére pedig „képesek leszünk” 7 millió embert beoltani. Orbán azt mondta, hogy attól tart, nem lesz annyi regisztrált, mint amennyi vakcina.

Kiderült pénteken, hogy május 13-tól újraindulhatnak az elektív (halasztható) beavatkozások és rehabilitációs folyamatok a megfelelő egészségügyi óvintézkedések betartásával. Az Emmi a Telex megkeresésére szombaton közölte, hogy az oltással nem rendelkező személyek felvételének feltétele a negatív PCR teszt. „Aki nem oltatja be magát, az saját költségére kérhet PCR tesztet, és gyorstesztet” – közölték.

A WHO még péntek este bejelentette, hogy megadja az engedélyt a kínai Sinopharm vakcina vészhelyzeti alkalmazására. Ezzel a Sinopharm a Pfizer, az AstraZeneca, a Johnson&Johnson és a Moderna oltóanyagai után az ún. világszerte elfogadott skatulyába kerül.  

Közben az EU már 900 millió adag Pfizer-vakcinát lekötött 2022-ben és 2023-ban, további 900 millió adag beszerzése opcionális. Más vakcinagyártókkal is várhatók szerződések – az AstraZeneca nem valószínű, hogy közte lesz. Az Európai Bizottság mindenesetre jóváhagyta a szerződést. 

Május 10-től a felsőtagozatok és középiskolák is visszatérnek a jelenléti oktatáshoz. Az egyetemeken hétfőtől a rektorok döntenek arról, hogyan zajlanak majd a vizsgák és a gyakorlati képzések. Egynapos vagy többször egynapos osztálykirándulásokat lehet csak tartani, ott aludni nem lehet. Május 25. után ballagásokat, tanévzárókat is lehet majd tartani idén, erről szabályozásokat is hoznak majd. 

A kormányinfón elhangzottak szerint jövő héttől hetente átlagosan 120–180 ezer olyan Pfizer és Moderna érkezik, amiket első oltásként tudnak majd beadni. Ez szembemegy azzal, amit Orbán Viktor mondott a rendkívüli Pfizer-nap környékén, hogy még hetekig nem lesz elérhető a Pfizer-vakcina. 

A védettségi igazolványt az első oltás beadása után adják ki az érintetteknek, de Gulyás szerint a kormány előtt van egy előterjesztés, miszerint a dokumentum érvényességét veszti annál, aki nem adatja be a második oltást. 

A kormány a járvány első hulláma alatt vásárolt 16 ezer lélegeztetőgépből eddig több mint négyszázat ajándékozott el más országoknak.

 

(Kiemelt kép: Előkészítik oltáshoz az orosz fejlesztésű Szputnyik V koronavírus elleni oltóanyagot (hivatalos nevén Gam-COVID-Vac) Miskolcon, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházban kialakított oltóponton 2021. február 20-án. MTI/Vajda János)

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.