Kis magyar menekültürügy
Magyarországon a menekültügy felturbózása a Fidesz ügyes, de aljas húzása, amivel két célt ért el:
1) a korrupciós botrányok, gyanús gazdagodások miatt elpártolt a választók néhány százaléka a Jobbikhoz, s ezek most visszatértek,
2) az üggyel sikerült a média figyelmét és a közbeszédet elterelni a közvagyon eltulajdonításáról.
A magyar hatóságok könnyen megoldhatnák ezt a problémát, hiszen a menekültek nagy része tovább akar menni, tehát a lehető leggyorsabban – akár 24 órán belül – ki kellene adni a menekültstátust igazoló papírokat azoknak, akik láthatóan menekültek – családoknak, gyermekeknek –, és elindítani őket abba az országba, ahová menni kívánnak. Ezután a megmaradtaknak lehet hosszabban vizsgálni az előéletét, vélhető szándékait, és akik nem menekültek, azokat visszaküldeni.
Az épülő kerítéssel csupán annyit érünk el, hogy az erkölcsi felelősséget és az anyagiak egy részét átvesszük a célországoktól. Ma Afrikában és az arab országok egyre nagyobb részében néhány tízezer fanatikus sok tízmillió ember életét veszélyezteti, tehát a menekültek áradata nem fog csökkenni, sőt elérheti akár az évi milliós nagyságrendet is. A probléma megoldása nem Európában van, hanem ott, ahol az emberirtás folyik, és az eredménye azon múlik, hogy fellép-e végre a NATO a mészárlások, az országrombolás leállítása érdekében.
A kilencvenes évek elején, amikor Irak lerohanta Kuvaitot, az USA nagyon gyorsan lecsapott, és hazakergette az inváziós hadsereget. Valamivel később, amikor a horvát–szerb irtóháború folyt, néhány tízezer embernek kellett meghalnia ahhoz, hogy a NATO közbelépjen, és leállítsa az emberirtást. Most csak Szíriában mintegy negyedmillió áldozata van a fanatikusok őrjöngésének.
A NATO-országoknak fel kell végre ismerniük, hogy a megoldás a menekülés okainak megszüntetése. Sajnos az USA nem érdekelt közvetlenül a probléma megoldásában, és úgy tűnik, hogy nélkülük nem mozdul a NATO. Pedig sürgősen meg kellene szervezni egy intervenciót, s ebbe valószínűleg be lehetne vonni néhány arab országot és talán Iránt is. Ez a széles körű nemzetközi összefogás legálissá tenné ugyanis a beavatkozást.
Néhány terroristavezér likvidálása, a szórványos bombázás nem elég, az emberirtást és a rombolást határozott akcióval kell megszüntetni. Ezután várható csak, hogy megáll a menekültáradat, és nagyobb részük fokozatosan visszatér hazájába.
Faragó György, e-mail