Kímélet nélkül a cigánygyerekkel szemben

„Büdös lesz a víz” – hangzik egy indok egy nevelőtől, hogy egy gyöngyöspatai cigány gyerek miért nem vehet részt az úszásoktatásban. És ez csak egy példája annak, hogyan éri hátrányos megkülönböztetés a helyi iskola roma származású tanulóit. A Hír tévé ehhez képest olyan beszámolókat, köztük egy oknyomozó riportnak beállított műsort közölt Gyöngyöspatáról, amelyek azt próbálják bizonyítani, hogy az általános iskolában nincs szegregáció. Hiteltelenséggel és hazugsággal vádolták a brit Guardian napilap újságíróját és a TASZ-t.

2012. február 28., 13:36

Ezeket az állításokat és vádakat az alábbiakban részletesen cáfolj a TASZ.

„A két ombudsmani jelentés is megállapította, hogy a cigány gyerekeket elkülönítve oktatják Gyöngyöspatán, ami jogellenes” – mondta a TASZ kérdésére Fórika László, az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának osztályvezetője.

Kállai Ernő kisebbségi ombudsman tavaly áprilisban kiadott jelentése szerint a gyöngyöspatai Nekcsei Demeter Általános Iskolában a roma tanulók kétharmadát szándékosan elkülönítve, cigány osztályokban tanítják. A gyerekeket az iskolán belül térben is elkülönítik, a cigány osztályokat egymáshoz közel, tudatosan a többitől távol helyezik el: a cigány osztályok az iskola földszintjén, míg a többségi osztályok az első emeleten, illetve az iskola tetőterében kialakított tantermekben vannak, olvasható az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyermekeknek Alapítvány összefoglalójában, amit a Társaság a Szabadságjogokért kérésére állítottak össze a gyöngyöspatai iskolai szegregációról. Az alapítvány vizsgálódása és terepmunkája az ombudsmanéval megegyező eredményekre vezetett. Mivel munkájuk kifejezett célja az iskolai szegregációval szembeni fellépés és az egyenlő bánásmód követelményét előíró jogszabályok betartatása, 2011. október 11-én beperelték az általános iskolát és az azt fenntartó önkormányzatot.

Folytatás a

Jogtalanul blogon.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.