Kicsapta a biztosítékot Orbánék lépése
A washingtoni Holokauszt Emlékmúzeum óv attól, hogy Székesfehérváron felállítsák Hóman Bálint szobrát. A közlemény emlékeztet arra, hogy az Orbán-kormány 15 milliót adott az alkotásra, miközben olyasvalakiről van szó, aki a háború idején, Horthy és Szálasi alatt is megtartotta magas posztját.
Márpedig ez a két vezetés a felelős csaknem 600 ezer magyar zsidó haláláért – emlékeztet a múzeum. Hóman támogatta a németbarát politikát, egyrészt mivel a szövetségtől az elvesztett területek visszaszerzését remélte, másrészt pedig mert egyetértett a náci Berlin szélsőségesen zsidóellenes politikájával. 1938-ban ő dolgozta ki az első antiszemita törvényeket, bár ennél még határozottabb intézkedéseket sürgetett a zsidókérdés megoldására. Elérte, hogy a zsidó hitet kivegyék az elismert vallások közül.
Később ugyan kikerült a hatalomból, de parlamenti képviselőként a deportálásokat szorgalmazta. Budapest eleste után nyugatra menekült a nyilaskeresztes kormánnyal együtt. Az amerikaiak azonban visszaadták, és bár lehet vitatkozni arról, mennyire voltak jogszerűek a perek a háború után, az azonban nem kétséges, milyen szerepet töltött be Hóman az antiszemita jogszabályok megszületésében, amelyek felszámolták a zsidók jogvédelmét és végül megnyitották az utat a haláltáborokhoz. Az auschwitzi áldozatok közül minden harmadik, a vészkorszakban megölt zsidók közül pedig minden 10. magyar volt.
Az amerikai Holokauszt Múzeum elutasítja, hogy Magyarországon, vagy bárhol másutt ilyen szörnyű emberek előtt tisztelegjenek. Hóman Bálint esetében a szobor, vagy a tiszteletadás bármely más formája azt a benyomást kelti, hogy a magyar kormány és Székesfehérvár városa úgy gondolja, hogy az antiszemitizmus, a faji és vallási előítélet és a népirtás inkább dicséretet érdemel, nem pedig egyetemes elutasítást.
(Klubrádió/Szelestey Lajos)