Ki mond igazat?

A kedd délelőtti Orbán–Barroso-találkozó után két nyilatkozat látott napvilágot. A magyar kormányfő szerint „az IMF-fel történő tárgyalások megkezdése elől az akadályok lényegében elhárultak”. Az Európai Bizottság szóvivője néhány órával később azt mondta „nem tudom megerősíteni azt, hogy elhárultak az akadályok a hivatalos tárgyalások előtt”.

2012. április 24., 20:00

„Nem tudom megerősíteni azt, hogy elhárultak az akadályok a hivatalos tárgyalások előtt. Csak annyit erősíthetek meg, hogy ez a téma is szerepelt a mai tárgyaláson, az európai uniós jogszabályoknak való megfelelés kérdései mellett. A kérdést az Európai Bizottság szerdai találkozóján részletesebben is áttekinti –

mondta az atv.hu kérdésérePia Hansen, az Európai Bizottság szóvivője.

Orbán Viktor ma délelőtt Barroso bizottsági elnökkel folytatott találkozója után újságíróknak

azt mondtahogy „az IMF-fel történő tárgyalások megkezdése elől az akadályok lényegében elhárultak. (…) Nagyon közel kerültünk ahhoz, hogy lényegében áttörést érhessünk el. Ez napok, legfeljebb hetek kérdése”.

MSZP: Nem történt megegyezés

A jelek szerint semmiben sem sikerült megállapodnia Brüsszelben Orbán Viktor miniszterelnöknek és José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének – mondta keddi, budapesti sajtótájékoztatóján Szanyi Tibor, az MSZP országgyűlési képviselője.

Az ellenzéki párt elnökségi tagja szerint a kormányfő nyilatkozata nem tartalmazott új elemet, vagyis nem tudni, hogy miben született megállapodás. Az MSZP nem lát előrelépést a tárgyalásokon, hiszen több vitás kérdésben, köztük hogy az adatvédelmi biztos, illetve a bírák nyugdíjkorhatára ügyében a megoldásra bírósági eljárásban kerül sor – tette hozzá.

Szanyi Tibor hangsúlyozta: az Európai Bizottság álláspontja a szerdai, Magyarországot érintő döntésekben fog testet ölteni. Mint elmondta: minden felelősség Orbán Viktort terheli, mert hónapok óta húzódnak azok az előkészületi tárgyalások, amelyeknek a nemzetközi pénzügyi szervezettel való egyességet kell megelőzniük.


Az MSZP számításai szerint heti 7-8 milliárd forint kár éri az országot azért, mert nem sikerül normál piaci körülmények között finanszírozáshoz jutni – vélekedett Szanyi Tibor. Az ellenzéki politikus szerint ez minden magyar állampolgárnak havi 3 ezer forintjába kerül. Ez az a különadó, amit már fizetünk azért a felelőtlen gazdaságpolitikáért, amit a kormány folytat – fogalmazott Szanyi Tibor.

Hozzátette: az MSZP rezignáltan vette tudomásul, hogy Orbán Viktor mindenfajta egyeztetés nélkül egy konvergencia-programmal jelent meg Brüsszelben. Szanyi Tibor szerint a „Széll Kálmán Terv 2.0 teljesen felesleges lenne, ha egy normális és eurokonform gazdaságpolitikát folytatna a kormány. Így viszont az útszéli rablás folytatását látják” – fogalmazott az ellenzéki politikus.

Jobbik: Orbán meghátrált

A Jobbik szerint Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Bizottság elnökével folytatott keddi megbeszélésen újra meghátrált és engedményeket tett, vagyis újabb „visszavonulót fújt a gazdasági szabadságharcban”, amelynek „a levét a magyar társadalom fogja meginni” – nyilatkozta az MTI-nek Balczó Zoltán az ellenzéki párt alelnöke.

A jobbikos politikus szerint a keddi találkozó után nyilvánvaló, hogy „a lakosságot sanyargató legkülönbözőbb adók életbe fognak lépni, mint a sárgacsekk-adó, az átutalási adó és talán még az oxigén fogyasztási adó is”.

Balczó Zoltán hangsúlyozta: a magyar kormány meghátrálása a Nemzetközi Valutalappal (IMF) folytatandó tárgyalások megkezdését alapozza meg, amelyek eredményeképpen újabb megszorításokat kell majd bevezetni.

LMP: Szerdán kiderül az igazság

Az LMP üdvözölné, ha valóban elhárulnának az akadályok az IMF-fel való tárgyalások megkezdése elől – mondta keddi sajtótájékoztatóján Heltai László, az ellenzéki párt szóvivője kedden.

A politikus szerint a kormányfő korábbi brüsszeli bejelentését az Európai Bizottság (EB) szerdai döntése fogja megerősíteni vagy cáfolni.

Az LMP szóvivője hozzátette: három vitás kérdés közül kettő várhatóan bírósági szakaszba fog lépni, amelynek lezárultáig nem kezdődhetnek el a tárgyalások. Magyarország érdeke, hogy mielőbb megegyezés szülessen a vitás kérdésekben, ennek feltétele, hogy a kormány mihamarabb teljesítse az EB kötelezettségszegési eljárása során támasztott feltételeket – fogalmazott Heltai László.

Az ellenzéki politikus szerint engednie kell a kormánynak a vitás kérdésekben, hiszen „havi 10 milliárd forintjába kerül az országnak, hogy olyan dolgokhoz ragaszkodik, amely nem az ország érdekeit szolgálják, hanem csak a Fidesz hatalmi törekvéseit”.

Heltai László szerint nem igaz, hogy az Európai Unió miatt kell megszorításokat bevezetni. Ennek valódi oka, hogy a kormány nem hajlandó elfogadni ezekben a kérdésekben az unió álláspontját – tette hozzá.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.