Kétmillióért érdekvéd Éger István?
Nemcsak ügyészségi nyomozás zajlik a Magyar Orvosi Kamara ellen, de már az egészségügyért felelős államtitkárság is vizsgálódik, titkolnak-e közérdekű adatokat a kamaránál. Éger Istvánnal immár nemcsak tagságával, de a kormánnyal is fasírtba került.
Nem sokáig titkolhatja már fizetését Éger István, a Magyar Orvosi Kamara vezetője. Ugyanis közérdekű adat eltitkolása miatt nyomozást rendelt el a Fővárosi VI–VII. Kerületi Ügyészség a Kamara ellen, miután Keszthelyi Gyula tardi háziorvos kifogásolta, hogy a köztestület több törvényben előírt adatot – köztük Éger István elnöki tiszteletdíját – nem tesz közzé.
A Népszabadságot, mely beszámolt a nyomozás híréről, a Nemzeti Erőforrás Minisztériumának kommunikációs vezetője úgy tájékoztatta: az egészségügyért felelős államtitkárság szintén vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy a kamara eleget tett-e ennek a kötelezettségnek, vagy sem.
Éger nem most először ütközik a kormánnyal. A minisztérium által benyújtott kamarai törvényjavaslat újra visszaállítaná az egészségügyben a kötelező kamarai tagságot, amelyet 2006-ban töröltek el, és a kamaráknak teljes körű, független etikai rendszert kellene működtetniük. Továbbá valamennyi hivatásgyakorlót érintően bővíti a kamarák szakmai, minőségbiztosítási feladatkörét és kiterjeszti a szakmai kamarák véleményezési jogköreit. Éger élesen bírálta a kamarai törvényjavaslat benyújtásának körülményeit. A Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Gyógyszerészi Kamara és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara közlése szerint október óta többször is egyeztettek a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, valamint a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium képviselőivel, de az utolsó, december közepére ígért egyeztetés valamilyen oknál fogva elmaradt, így nem az általuk is ismert szöveget nyújtották be a parlamentnek.
Az egészségügyi tárca reakciójában különösnek tartotta, hogy „ezt az ágazatban megindult példa nélküli konstruktív egyeztetési folyamatot éppen annak a kamarának a vezetője veszélyezteti, akinek a kötelező kamarai tagság helyreállítására irányuló kérése a legtöbbet nyomott a latban a döntés meghozatalakor”. A tárca közleménye szerint a két, nézetkülönbségre okot adó pont a kamarai tagdíj mértéke, valamint a kamarai tisztségviselők díjazásának kérdése volt. Fenntartják azt a kormányzati álláspontot, miszerint a kamarai tagdíj mértékét az alulfizetett egészségügyi dolgozók védelme érdekében törvényi szinten korlátozni szükséges. Az ország gazdasági helyzetéből kötelezően eredő kormányzati mértéktartást pedig szerintük a köztestületek szintjén is érvényesíteni szükséges, ezért fenntartják, hogy a kamarai tisztségviselők díjazásának mértékét a kormánytisztviselők díjazásához kötötten korlátozzák. Ezt a tervezetben a kormányzat a helyettes államtitkári bruttó 750 ezer forintos fizetéshez köti. „Az orvoskamarai javaslat ezt nem fogadta el, és a díjazás értékét az állami szektorban 2010-ben meghatározott bruttó 2 millió forintos vezetői díjazásban kívánta meghatározni” - tették hozzá. Éger István fizetéséről e kitételtől eltekintve valójában hivatalosan semmit nem lehet tudni. Mindössze annyi tudható a Népszabadság egy 2003-as írása nyomán, hogy akkor az orvosi kamara elnökének tiszteletdíja havi 810 ezer forint volt. Ez az összeg felháborodást váltott ki, mert elődje, Kupcsulik Péter havi 45 ezer forint tiszteletdíjért végezte ezt a munkát. Arról, hogy az összeg az elmúlt hét évben hogyan alakult, semmit nem lehet tudni.
Éger kormányzattal való szembefordulását elnökségi tagok csalódottságával magyarázták. A kamarai elnök ugyanis arra számított, hogy akár kormányzati tisztséggel is „jutalmazhatják” korábbi fáradozásait. A választások előtt egy hónappal az MTA-n tartottak egy nagy pártrendezvényt, ahová meghívták Éger Istvánt is, beszélt is néhány szót Orbán Viktorral, de aztán semmi nem történt.
A kamarai tagok – a Népszabadság értesülései szerint – mind nehezebben viselik vezetési stílusát, amelynek következményeként csak az ő hangja hallatszik ki, holott a kamara sokszínűbb annál, ahogy azt ő tolmácsolja. Ugyanakkor a kötelező kamarai tagságot visszaállító törvény előkészítésekor az orvosok gyorsan felfogták, hogy nem kapnak erős jogosítványokat az újonnan megalakuló köztestületek külső érdekvédelemre, de a belső regulázásra bőven lesz majd mód. Így az orvosok már nem szorgalmazták annyira a kötelező tagság visszaállítását, de az elnök továbbra is ragaszkodott ehhez.
Az orvosok nem bocsátják meg azt sem, hogy a jelenlegi önkéntes kamarai tagdíjat nem fizetőket Éger István behajtással és bírsággal fenyegette. Jelenleg is ezres nagyságrendben zajlik behajtási eljárás országszerte olyan orvosok ellen, akik legalább hat hónapja nem rendezték a tagdíjukat. A perelt összeg orvosonként 10 és 30 ezer forint között van. Az orvosok azért is dühösek, mert annak idején, 2006 után sokan csak azért vállalták a tagságot, hogy demonstrálják az orvostársadalom egységét az MSZP–SZDSZ-kormányzattal szemben. Később azonban már sokan úgy gondolták, erre nincs szükség. Az alapszabály szerint pedig az, hogy ha valaki hat hónapig nem fizet, akkor a kamara kizárhatja a tagjai közül.
Ám a tagságot megszüntető határozat helyett fizetési felszólítás érkezett. S bár többen is ellenperrel éltek, a jogorvoslati fórumokon az orvosi kamara álláspontja győzött.
S bár Éger István a kamarai törvény elfogadása után arra készül, hogy újraválasztják, ennek sikere mára erősen kétséges.