Kerüljék el az urnazárási pánikot!

Vasárnap reggel 6 és este 7 óra között 57 olyan választókörzetben ismét urnákhoz járulhatnak a választópolgárok, ahol eredménytelen lett az első forduló. Mivel kevés visszalépés volt a második forduló előtt, az 57 körzetben összesen 168 egyéni jelöltre lehet majd szavazni. Az a jelölt nyer, aki megszerzi a szavazatok többségét. Az igazolással szavazók most is okozhatnak sorban állást.

2010. április 25., 06:41

A két héttel ezelőttihez hasonlóan holnap is reggel 6-tól este 7-ig várják a szavazókat abban az 57 egyéni választókerületben, ahol érvényes volt ugyan, de eredménytelen maradt az első forduló - írta a

Népszava. Ezekben a kerületekben egyetlen jelöltnek sem sikerült megszereznie a szavazatok több mint felét az első körben. Mivel a listás választás mindenhol érvényes volt két hete, így a választók most egyetlen szavazólapot kapnak. Ezeken - öt hely kivételével, ahol voltak visszalépések - három név szerepel majd. A szavazatok számlálása a legtöbb helyen az este hét órai urnazárást követően megkezdődik, ám lehet több olyan körzet is, ahol a szavazás elhúzódik. Ilyen körzetek az első fordulóban szép számmal voltak. A második fordulóban a jelölteknek nem kell a szavazatok felét megszerezniük, egyszerű többséggel mandátumhoz juthatnak. A második kör akkor érvényes, ha a választásra jogosultak több mint 25 százaléka az urnákhoz járul. Az 57 egyéni mandátum mellett országos listáról még 64 helyet osztanak majd ki.

A eredmények feldolgozottsága este 10 óra előtt 99 százalékos lehet. A második forduló eredménye véglegessé viszont csak május 1-jén válhat. A hivatalos eredményt május 15-ig ígéri az Országos Választási Iroda (OVI). A héten az OVI hirdetményekben és levélben is értesítette azokat a választópolgárokat, akiknek lakóhelyén második fordulót tartanak. A második fordulóra a választóknak ugyanazokat a dokumentumokat kell magukkal vinniük, mint az elsőnél. A lakcímet is tartalmazó személyi igazolványt, vagy a lakcímigazolványt és olyan fényképes dokumentumot (személyazonosító igazolvány, útlevél, 2001 után kiállított vezetői engedély), amely igazolja személyazonosságukat. Ezután a választópolgár aláírja a névjegyzéket, a szavazatszámláló bizottság pedig átadja neki a szavazólapot, amelyet jelenlétében lepecsételnek. A szavazatszámláló bizottság szükség esetén, a választópolgár befolyásolása nélkül, elmagyarázza a szavazás módját. A szavazat akkor érvényes, ha a választó a jelölt neve alatt, mellett, felett lévő körbe tollal két egymást metsző vonalat, x vagy + jelet tesz. Érvénytelen, ha valaki nem tesz jelet vagy több jelölt mellé is rak.

Készülnek az igazolással szavazókra

A második forduló előtt a 18 ezer igazolással szavazásra jogosultból mindössze 3 ezren vetették magukat névjegyzékbe - közölte Virág Rudolf, az OVI vezetője. A maradék 15 ezer szavazónak a szavazás helyén kell felvetetnie magát a jegyzékbe, ami ismét okozhat problémákat. A választások első körében - amikor 60 ezren szavaztak igazolással - a 3174 igazolással szavazásra kijelölt szavazókörből 23 nem zárt be este 7-kor, mivel még százak várakoztak voksolásra. Emiatt - az Országos Választási Bizottság döntése értelmében - a kampánycsendnek sem lett vége este hétkor. Így viszont nem is közölték a választások részeredményeit. Az első eredményeket csak este kilenc után adta ki az OVI. Ha ismét sorban állás lesz, az eredmények kiadása megint csúszhat. A második fordulóban 391 olyan szavazókör lesz, ahol igazolással lehet szavazni. Ebből kilenc szavazókörben várható 500 vagy annál több igazolásos szavazó, három szavazókörben pedig (a főváros III., a XIII. és a XIV. kerületében) ezernél is több igazolással szavazót várnak.

A helyzet javítása érdekében ugyanakkor módosítottak azon a rendeleten, amely a csúszást okozta. Az igazolással szavazók adatait (nevét, lakcímét) már nem kézzel kell felvezetniük a jegyzőkönyvvezetőknek a jegyzékbe: azok már szerepelnek egy előre kinyomtatott listán. Emellett az OVI arra kérte a szavazókat, hogy lehetőleg ne csak este, az urnák zárása előtt menjenek szavazni. A szavazatszámláló bizottságoknak az OVI ajánlásokat fogalmazott meg, amellyel gyorsíthatják a voksolást.