Katasztrófavédelmi eljárás indul a mérgező gödi kutak miatt
Az Átlátszó írta meg, valami nagyon bűzlik a vízben a Samsung körül. Mostmár a hatóság orrát is megcsapta a szag.
Katasztrófavédelmi eljárásban vizsgálódik az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) Gödön, tudta meg az Átlátszó. A lap szerint a hatóság a gödi vízminőség ügyében kér be adatokat a helyben működő Samsung SDI akkumulátorgyártól is, miután megírták, lítiumot és egy N-metil-2-pirrolidon (NMP) nevű oldószert talált egy független szakértői vizsgálat néhány gödi kút vizében.
Az oldószer és a lítium is súlyosan mérgező, akkumulátorok gyártásához használják, a szennyezés az ivóvizet is érinthette.
Az Átlátszó, ami amúgy az Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól 2021 novembere óta hiába kéri a gödi kutak kivizsgálását, időközben az tények feltárása céljából a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) fordult, ez a hivatal azonban három hónap múltával sem tudta lezárni az ügyet.
A független szakértői vizsgálatot megrendelő Göd-ÉRT civil szervezet az ügyben ugyancsak korábban panaszbejelentéssel élt, hogy megtudják, pontosan hogyan kerülhettek a kutakba a mérgező anyagok. Azt is kérték a hatóságoktól, a pontos helyzetről nyújtsanak átfogó tájékoztatást a lakosságnak.
Noha az Átlátszó eredeti cikke nem állította, hogy a mérgező oldószer és lítium a Samsungtól került a vízbe, a cikk megjegyzi, korábban házaknál megjelentek a Samsung dél-koreai munkatársai, akik a kutakból vízmintákat vettek. A Samsunggal való kapcsolattartással megbízott gödi önkormányzati képviselő pedig olyan felhívást tett közzé, amely szerint „a Samsung SDI Hungary jelentős erőfeszítést kíván tenni a szennyezés kiterjedtségének felmérésére”.
(Kiemelt kép: A Samsung SDI üzeme Gödön Fotó: MTI/Mónus Márton)