Többszázezres fertőzötti létszámmal számolt a kormány, ezzel magyarázza Kásler, hogy betegeket kellett hazaküldeni a kórházakból
Terjedelmes interjút adott a Magyar Nemzetnek az emberi erőforrások minisztere. Kásler Miklóst a kormánylap az alábbi, „roppant kínos” kérdésekkel szembesítette, amelyek néhol nem is azok voltak, inkább csak közbevetések:
- Május 4-én részlegesen nyitott az egészségügy. Mi a további menetrend?
- A fertőzöttség mértéke igen eltérő a megyék között, ennek függvényében eltérő módon kell reagálniuk a miniszteri rendelkezésre.
- A laikusok közül sokan nem értik, miért volt szükség az ágyak kiürítésére a tapasztalható alacsony fertőzöttség mellett. Kérem, beszéljen az okokról!

Utóbbi felvetésre Kásler Miklós azt mondta, „a járvány lefolyását az elején nem lehetett pontosan megbecsülni, erre különféle számítások voltak a legelképesztőbb számokkal. Volt egy matematikai modell is, amely szerint
több százezer fertőzött lesz Magyarországon.
A kormány és az operatív törzs álláspontja az volt, hogy a várható legrosszabb forgatókönyvre kell felkészülnie az egészségügynek, hogy egyetlen magyar ember se maradjon ellátatlanul – mint Svédországban vagy Olaszországban.”
Kásler Miklós ehhez annyit tett hozzá, hogy minderre azért volt szükség, hogy ne kelljen elengedniük az idős emberek kezét.
Az „interjú” további állításai:
- Reménykeltők a vérplazmás kezelések, „mind pedig a más betegségeknél alkalmazott gyógyszeres terápiák.” Ennek jelentősége a második hullámban érhető majd tetten, mivel ezek a vérplazmák akár hónapokig is eltárolhatók.
- Nem lehet az egészségügyi ellátást egy ütemben újraindítani, azt a vírus lefutásához kell igazítani. „Az első csomag május 4-én elindult, utána remélhetőleg három további ütem következhet, ha változatlanul koordinálni tudjuk a járványt.”
- A járvány hasznos tanulsággal szolgál és rengeteg tapasztalatot le lehet majd belőle vonni. Ezeknek a tanulmányozásával el lehet majd dönteni, hol és hogyan kell változtatni a járvány után.