Jogsértések a Károlin?

A Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) felfüggesztette a Károli Gáspár Református Egyetem Irodalomtudományi Doktori Iskolájának (DI) működését. Egyebek mellett azért, mert három doktoranduszi védéskor jogsértésekre bukkant. A döntés aktivizálta az egyetem polgárait, az iskola körül különös teóriák keltek szárnyra. LAMPÉ ÁGNES írása.

2009. december 1., 21:15

„A Magyar Akkreditációs Bizottság a Károli Gáspár Református Egyetem irodalomtudományok besorolással kért doktori iskolájának működését felfüggeszti” – áll a szervezet minapi határozatában.

A vétségek sora tavaly kezdődött.
– 2008 októberében Szabó András személyében új dékán érkezett – mondja dr. Hima Gabriella profeszszor, a Doktori Iskola alapítója és korábbi igazgatója. – Azóta furcsa események történtek. Különös, hogy a titkárnő hívja össze a doktori tanácsi üléseket, némelyiket úgy, hogy vezetőként nem tudtam róla. Ráadásul nincsenek dokumentálva, miközben későbbi döntésekkor rájuk hivatkoztak.

Az ügy az egyik doktorandusz, Mészáros Márton doktori védése kapcsán pattant ki.

– Éveken át voltam a témavezetője, ám leváltottak, amiről nem tudtam. Helyettem Szabó András dékánt és Kulcsár-Szabó Ágnes dékánhelyettest nevezték ki, az opponens pedig a dékán felesége lett, ami teljességgel összeférhetetlen. Mindez egy októberi, dokumentálatlan ülésen történhetett, amelyről szintén nem tudtam. Aztán eldöntötték, hogy Mészáros Márton saját kérésére új témát és témavezetőt kap, s pár nap múltán mehetett is védeni. Miközben más évekig készít egy doktori dolgozatot.

Mindezt a MAB-vizsgálat is megerősítette. És azt is megállapította: Mészáros eredetileg a harmincas évek magyar protestáns prózájáról kívánt értekezni, de két héttel a védése előtt négyszáz évet ugrott az időben, és Luther koráról írt. A dolgozat terjedelme alig fele a kötelező minimálisnak. Ennek ellenére a védést százszázalékosra értékelték.

– Úgyszólván családi körben – teszi hozzá Hima Gabriella, aki szerint sok mindenről a pénz tehet.
– Az intézmény költségvetésének 98 százaléka az államtól érkezik. Egy ösztöndíjas doktoranduszra évi csaknem másfél millió forint támogatás jár, a költségtérítésesek félévente 120 ezret fizetnek. A doktori iskola teljes bevétele évi 15-17 millió lehet. És minél több a doktorandusz, annál több a pénz. Nem véletlen, hogy akik tavaly a felvételin megbuktak, most mind újra ott vannak a listán.
Hima Gabriella szerint bűntény és okirat-hamisítás történt, ezért feljelentést tett a rendőrségen. Úgy látja, pozíciójából is jogsértően mozdították el.
– Ezt tették a régi dékánnal, Kulin Ferenccel, valamint a rektorral is, legalábbis mindkettőjüket évekkel kinevezésük lejárta előtt mentették fel. De váratlanul tűnt el a gazdasági igazgató is.

A cikk teljes szövegét a 168 Óra csütörtökön megjelenő számában olvashatják.