Jobboldali csoportok vadásznak a bevándorlókra
Az elmúlt héten bukkantak fel először a Keleti pályaudvaron: egy csoport szélsőjobboldali fiatal, akik azt skandálták a rémülten várakozó menekültek előtt, hogy „Eljött az idő! Meg kell védenünk magunkat! Magyarország nem menekülttábor!” – írja Ingrid Steiner-Gashi a bécsi Kurierban megjelent cikkében.
Amikor a szélsőséges jobboldali parlamenti párthoz, a Jobbikhoz közeli „64 vármegye” szervezethez tartózó fiatal férfiak meg akarták támadni a bevándorlókat, a rendőrség közbeavatkozott. A fiatalok azonban azzal fenyegetőztek, hogy visszajönnek. Mostantól rendszeresen demonstrálni fognak – a menekültek, vagy miként az ultra-jobboldali csoport egyik vezetője fogalmazta: „az Afrikából beözönlő hordák ellen”.
Félelem a bántalmazástól
Iván Júlia, a Magyar Helsinki Bizottság emberi jogi szervezet ügyvédnője még nem tart attól, hogy a kis létszámú szélsőséges csoportok komolyabb problémát okoznának. Nagyobb gondot jelent számára a menekültek elleni internetes gyűlöletkampány – mondja a Kuriernak. „Néhány weboldalt már le kellett állíttatni, de még mindig akadnak szélsőségesen erőszakos tartalmak. És mi, akik a menekültekkel foglalkozunk, attól félünk, hogy egy ilyen rossz légkörben valami rettenetes történhet”.
A magyar-szerb határ mellett is felbukkant legutóbb valamiféle paramilitarista csoport, amely célul tűzte ki, hogy menekültekre vadászik. A rendőrség még meg tudta akadályozni a legrosszabbat, de azok a rövid ujjú pólók, amelyekben ezek a kopasz fiatal férfiak a kamerák előtt pózoltak, a legrosszabbakra engednek következtetni: „csak a halál lehet a bevándorlók jutalma”- olvasható a pólókon.
A menekültekre gyakorolt fokozódó szélsőjobboldali nyomással szemben azonban egyre több magyar civil is mobilizálódik. Kedden este kétezer budapesti gyűlt össze a Budapesti Keleti pályaudvarnál, hogy kifejezze szolidaritását a menekültekkel.
Privát segítők
Jelenleg naponta ezres nagyságrendben lépik át menekültek a Magyarország és Szerbia közötti határt. Idén már 70 000 ember kért menedéket Magyarországon. „Az állami menekült-ellátási rendszernek azonban csak 3 500 férőhelye van” – mondja Iván Júlia emberi jogi aktivista. A legtöbb bevándorló útnak indul Nyugatra, de sokan információ, étel és fedél nélkül húzzák meg magukat valahol. A magyarok ezrei ezért hozzáfogtak, hogy magánúton próbáljanak segítséget nyújtani –mondta Iván Júlia. „Az emberek élelmet, takarókat hoznak, tanácsokat vagy segítséget adnak a bevándorlóknak, ha szükségük van rá. Ez koordinálatlan, időközben azonban már jelentőssé vált mozgalom lett”.
Fordította: dr. Gonda László