Illegális lövészeteken gyakorolt a pécsi ámokfutó?

G. Ákos nem tagja a szituációs lövészet licenszével rendelkező magyar szövetségnek, fegyvertartási engedélyének kiadását a Magyar Sportlövők Szövetségének baranyai megyei elnöksége javasolta – tudta meg a Sonline.hu.

2009. december 3., 08:40

Fegyvertartási engedélyért Magyarországon az folyamodhat, akinek van orvosi alkalmassági engedélye, több (írásbeli, szóbeli, gyakorlati) részből álló fegyvervizsgát tett, klubszinten sportolóként van nyilvántartva és megszerezte a klub, illetve az illetékes szövetség ajánlását. A sajtóban többször megjelent hír szerint G. Ákos szituációs lövészeten vett részt Pécsett, de a szituációs lövészet (IPSC) kizárólagos licenszével rendelkező Magyar Dinamikus Lövészsport Szövetségnek (MDLSZ) nem volt tagja, a szervezetnek nincs is a baranyai megyeszékhelyen tagszervezete.

Szalai László, az MDLSZ alelnöke elmondta: amennyiben a pécsi egyetemen lövöldöző fiatalember valóban gyakorolta a szituációs lövészetet, azt csak szabályok nélkül, szakmai felügyelet nélkül tehette.

Kovács Tibortól, a Magyar Sportlövők Szövetsége (MSSZ) főtitkárától a Sonline.hu megtudta, hogy G. Ákos harmadosztályú versenyminősítését pontlövészet alapján tőlük kapta, fegyvertartási engedélyéhez szükséges ajánlást pedig az MSSZ baranyai szervezetétől. A fiatalember náluk volt tagként bejegyezve.

A pécsi egyetem tantermében a kaposvári egyetemista – akit csütörtökön temetnek el a somogyi megyeszékhelyen – életét kioltó 23 éves G. Ákos három emberre is célzott lövéseket adott le egymás után.

A sportszövetségek közötti feszültség a pécsi tragédia után kézzel tapintható. Kovács Tibor, az MSSZ főtitkára elmondta: a hagyományosan pontlövészettel foglalkozó szövetség nemrégiben a Háromfegyver szakágat is szárnyai alá vette, amelyben szituációs lövészettel is foglalkoznak. Állítása szerint rendelkeznek hivatásos licensszel is. Arra kérdésre, hogy amennyiben G. Ákos az ő főtitkársága alatt működő szövetség tagja, minősítését is tőlük kapta, illetve szakágában van szituációs lövészet - amit a gyanúsított gyakorolhatott - miért nyilatkozta azt, hogy nincs rálátása erre a sportágra, azt felelte: csak az igazságot mondta, valóban nem igazán ismeri a működési feltételeket.

Ezzel szemben Szalai László, az MDLSZ alelnöke kifejtette, hogy tudomása szerint csak nekik van licenszük szituációs lövészetre, G. Ákos sportegyesülete, az Első Pécsi Polgári Lövészegylet pedig nem tagszervezetük.

A szituációs lövészet versenyein a lényeg, hogy minél többször gyorsan és pontosan kell célra lőni. A sportágban nagyon szigorú szabályok uralkodnak, például azonnal kizárják a versenyből azt a lövészt, aki 90 fokkal valamely irányban eltér a lőiránytól a lövéssorozat alatt. Papír- és fémtáblákra céloznak, amelyek geometriai formájúak, ebből tipikus a hatszöglet alakú karton anyagból készített tábla. Szalai László az MDLSZ alelnöke elmondta, ezt a lövészetet csak licensszel rendelkező szövetségek bonyolíthatják, ami nekik megvan. A versenyeken vizsgázott bírók felügyelnek, a versenyek pontszámításának szabályait szintén az IPSC határozza meg.

Tekintve, hogy ebben a sportágban több lőszert használnak mint a pontlövészetben, inkább a drága sportágakhoz lehet sorolni. Az IPSC-hez szükséges fegyverek, tárak és kiegészítők szintén tetemes költséget jelentenek. Szalai László elmondása szerint az MDLSZ tagjai leginkább középkorú férfiak és nők, akik már biztos egzisztenciával rendelkeznek, jobbára felsőfokú végzettségűek.

A Sonline.hu információi szerint G. Ákos az MSSZ szövetségi ajánlása alapján kapott fegyvertartási engedélyt, és egy pécsi fegyverboltban egy használt Ceska Zbrojovka típusú (CZ 85) lőfegyvert vásárolt 40-50 ezer forintért. Kovács Tibor úgy tudja, hogy G. Ákos mikro irányzékot is vásárolt, amivel pontlövészetre is alkalmas a fegyver, de azt mellőzve szituációs lövészeten is használhatta.