Így lehetünk az orosz kívánságok és követelések túszai

Az egyik amerikai politikai elemzőintézet szakértője arra hívja fel a figyelmet, hogy Oroszország hírhedetten pofátlan, amikor arról van szó, hogy állami cégeket kell felhasználni az orosz befolyás kiterjesztésére – írja a Reuters.

2015. május 6., 14:44

Állításának igazolására a Foreign Policy Initiative munkatársa azt hozza fel, hogy Moszkva szívesen épít atomreaktorokat szerte a világban, amivel sokkal diszkrétebben terjeszti ki csápjait, mint ahogy azt a földgázzal teszi. A Roszatom jelenleg 29 nukleáris erőművön dolgozik, illetve tervez ilyen létesítményt több mint tucatnyi államban. A nyomulás nagyban az orosz kormány masszív támogatásának tudható be. A magyarokkal kötött megállapodást az EU behatóan tanulmányozza, de úgy néz ki, hogy a fűtőanyagok szállítása zöld jelzést kap.

Az oroszok piaci sikere alapvetően négy tényezőn nyugszik: 1.: Előnyös finanszírozási feltételek, miután a Kreml ezektől az ügyletektől nem csupán gazdasági előnyöket vár. 2.: Szükség esetén a Roszatom működteti is az elkészült létesítményeket, ami persze azt is jelenti, hogy az érintett államok az orosz kívánságok és követelések túszai lesznek. 3.: A Roszatom számára a kormány nem írja elő, hogy mely államokkal nem köthet üzletet. 4.: Nem egy esetben a Kreml csomagban egyéb nyalánkságokat is kínál az atomszerződések mellé. Mindezek hatására a nyugati konkurencia csak nehezen tud versenyezni az orosz riválissal. A Roszatom ugyanakkor – teljes hatalmi hátszéllel – terjeszkedni kezdett külföldön a médiában és pénzügyi területen is, ám Európának és az USA-nak fel kell lépnie az energiaszektorban az orosz befolyás kibővülése ellen. Ha nem teszi, azzal nemcsak saját üzleti érdekeinek árt, hanem átengedi Oroszországnak azt a jelentős nemzetközi mozgásteret, amire az annyira vágyik.