Hullazsákok hevertek a Kossuth téren

Halott menekülteket jelképező fekete zsákokban feküdtek az aktivisták a budapesti Kossuth téren az Amnesty International Magyarország látványos, menekültek világnapja alkalmából szervezett utcai demonstrációján.

2015. június 21., 05:05

A szervezet arra kívánja felhívnia figyelmet: 2015 januárja és áprilisa között már legalább 1700 menekült és migráns fulladt a Földközi-tengerbe, ez százszor több mint egy évvel korábban. Rengetegen közülük háborúk, fegyveres konfliktusok, népirtás elől menekülnek olyan országokból mint Szíria, Afganisztán, Eritrea vagy Szomália. Vállalják az életveszélyes utat a világ legveszélyesebb tengeri átkelőjén, a Földközi-tengeren keresztül, hogy családjuknak és maguknak biztonságos helyet találjanak Európában. Eddig azonban Európa hátat fordított a fuldoklóknak. Az utóbbi időszakban az Európai Unió felismerve az évek óta tartó tragédia súlyosságát, kilátásba helyezett néhány előremutató lépést. Azonban több tagállam – így köztük Magyarország is – a szervezet szerint menekültellenes és kirekesztő retorikát alkalmaz, ahelyett, hogy a többi országgal közösen az emberi életek megmentését helyezné politikája középpontjába.

Hangsúlyozzák: életveszélyben lévő embereken kötelességünk segíteni; a menekültek és migránsok nem bűnözők; a globális menekültválságra közösen kell megoldást találnunk; a menekülteknek és migránsoknak is ugyanolyan emberi jogaik vannak, mint bármelyikünknek.

Súlyos menekültválság

A II. világháború óta nem alakult ki a jelenlegivel összemérhető súlyosságú menekültválság, amelynek megoldására csak akkor van remény, ha az egyes kormányok felismerik, hogy globális léptékű válságról van szó – áll az Amnesty International hétfőn Londonban ismertetett jelentésében.

A világ legnagyobb emberi jogi szervezetének 35 oldalas összeállítása szerint a helyzet rohamos súlyosbodását jelzi, hogy az idei év eleje és május vége között 1865 menekülő halt meg a Földközi-tengeren; a tavalyi azonos időszakban 425-en vesztették életüket ugyanott.

Áprilisban volt olyan tíznapos időszak, amely alatt ezren haltak meg a tengeri átkelés közben – írja az MTI. A II. világháború óta most először haladta meg az 50 milliót a lakóhelyükről világszerte elűzöttek száma.