Hoffmann Rózsa újabb "zseniális" húzása
Miközben a közoktatási törvény módosítása folyamatosan nagy port kavar, szerdán elvileg valamennyi iskolának postázott a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egy kérdőívet, amelyben - mondják - a pedagógusok véleményére kiváncsiak. Az egyik szakszervezeti vezető nem érti, hogy ha ez így van, miért csak az iskolaigazgatók kaptak levelet.
A közoktatási törvény ellen sokan és sokat tiltakoztak már. Legutóbb az derült ki: nem indul nulladik osztály az általános iskolákban, holott azt tavaly a kormány megígérte. A kötelező óraszámok helyett a törvényben megszabott heti kötelező munkaidő 80 százalékát kellene a pedagógusoknak a közoktatási intézményekben eltölteniük - többek között ezt javasolná az oktatási államtitkárság az új közoktatási törvényben. Az államtitkárság a pedagógusok véleményére is kíváncsi, valamennyi iskolának kérdőíveket küldtek szét. Az elektronikus válaszokat csütörtökig várják, akadályoztatás esetén péntekig lehet visszaküldeni a véleményeket - adta hírül a
Hírszerző.Érdekesség, hogy Hoffmann Rózsa már szerdán megosztotta terveit négy, jobboldalhoz köthető médiummal: a Magyar Hírlap, Magyar Nemzet, az Echo Tv és a Hír Tv munkatársainak tartott háttérbeszélgetésen azt mondta, 32 órát kellene a pedagógusoknak az iskolában tölteniük.
Nonszensz
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szerint nonszensz, hogy április 27-én postáznak olyan kérdőíveket az iskoláknak, amelyek visszaküldési határideje április 28-a. Galló Istvánné elnök szerint a módszer is felháborító: elfogadhatatlannak tartja, hogy a közoktatást érintő koncepcionális kérdésekre úgy adjanak választ a pedagógusok, hogy nem ismerik a kormányzati szándékot. "Nem világos, hogy mi lesz az állam szerepe, hogy milyen feladatot kapnak majd az önkormányzatok, hogyan alakulnak a munkáltatói jogok és a pedagógusok foglalkoztatásának szabályai." A PSZ tagjainak azt javasolja, valamennyi kérdésre a "NEM" választ adják.
A kormány által elküldött kérdőívben egyébként a következő kérdések szerepelnek:
- Egyetért-e azzal, hogy az állam nagyobb felelősséget vállaljon a közoktatási intézmények fenntartásában?
- Támogatja-e, hogy a pedagógusbéreket és azok járulékait az állam egészben, és közvetlen finanszírozza?
- Egyetért-e a pedagógusok állami alkalmazásával a munkáltatói jogok egy részét továbbra is az igazgató hatáskörében tartva?
- Az életpályamodell feltételei mellett egyetért-e azzal, hogy a pedagógusok törvényben megszabott heti munkaidő 80 százalékát kötelezően munkahelyi tevékenységgel töltsék, melyen belül az órarend szerinti foglalkozással lekötött óra nem lehet kevesebb, mint a jelenlegi kötelező óraszám, a szervezett nevelő-oktató munkához köthető valamennyi egyéb tevékenységre pedig az igazgató saját hatáskörben jelölje ki munkatársait?
- Egyetért-e azzal, hogy a pedagógusok megtartott tanóráinak kötelező száma a tanított szakjaitól, csoportjainak létszámától, vagy egyéb szempontoktól függően differenciálható legyen?
Galló Istvánné azt mondja: amíg a pontos szándékok nem ismertek, nem lehet a kérdésekre válaszolni. "Minden jel arra mutat, hogy az állam át akarja venni az önkormányzatoktól az intézményfenntartás feladatait. Ez pedig azzal járhat, hogy csökkentik az intézmények számát, elvonják a munkáltatói jogokat az igazgatóktól, és bevezetik a szigorú létszámgazdálkodást."
Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke nem érti, a kérdőíveket miért az iskolaigazgatók kapták, miért ilyen rövid határidővel. "Ez semmiféle egyeztetést nem helyettesíthet, de az is érthetetlen, hogy mit akarnak kezdeni a válaszokkal." Azt mondja, az oktatási államtitkárság elfelejti, hogy a pedagógus nem csak annyit tölt munkával, amennyit ténylegesen tanít. Egy korábbi felmérés szerint heti 51 órát foglalkoznak munkával az oktatók, de minden negyedik tanár még ennél is többet: heti 68 órát.