Heller Ágnes: A hatalom mostani birtokosai gólyalábakon állnak
A minapi rövid hír szerint bűncselekmény hiányában megszüntette a filozófuspályázatok ügyében indított egyik nyomozást a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi főosztálya. A az egyik érintettet, Heller Ágnes filozófust kérte, hogy kommentálja a feljelentő Budai Gyula kormánybiztos "tévedését".
Bő egy évvel ezelőtt címlapokon hozta a jobboldali sajtó, hogy néhány magyar filozófus talicskán tolja haza a(z azóta megszüntetett) Filozófiai Intézetből a pályázatokon kapott százmilliókat, természetesen magáncélra. A fideszes Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos feljelentése nyomán indított nyomozás egyik ügyében szüntette meg most bűncselekmény hiányában a nyomozást a BRFK. A hír nem került címlapra az említett sajtóorgánumokban.
- Nemcsak rövid a hír, de egyetlen érintettel sem közölték, hogy mely ügyben szűnt meg a nyomozás. Úgy látszik a nyilvánosan indított vizsgálatokat titokban szüntetik meg – reagált a helyzetre Heller Ágnes filozófus. Mint a professzor mondja, a tavalyi év elején ellenük indított lejárató hadjáratot nem lehet jóvátenni. – Több mint egy éven keresztül adtak elő tényként légből kapott információkat, amelyre alapozva meghurcolták a nevünket, azt a hitet keltve az emberekben, hogy tolvajok vagyunk – teszi hozzá.
Heller szerint borzasztó sokat ártott a meggyanúsított filozófusok reputációjának a rágalomhadjárat, de ártott a filozófiának is a tudományág iránti tisztelet és megértés csorbítása. Ugyanakkor volt egy fordított hatása is az itthoni meghurcoltatásnak, mivel a világ filozófusainak szolidaritásával is találkoztak az érintettek. A professzor úgy látja: végeredményben a magyar kormányt feketítette be a világ szemében a filozófusok elleni hajsza – írja a
napibudapest.hu.– Csak egy gyenge kormány fél tucatnyi filozófustól, vagy épp egy helyi frekvencián műsort sugárzó rádiótól – utalt a Klubrádió elhallgattatásán ügyködő kormányzati lépésekre is Heller Ágnes, majd hasonlattal folytatta: – A hatalom mostani birtokosai gólyalábakon állnak, ezért félnek attól, hogy egy kis szél pár kritikai mondat formájában elfújja őket. Erős kormány széles társadalmi alapokra épít.
A filozófus szerint a kormánynak a sajtóján keresztül nyilvánosságra kellene hoznia a filozófusok rehabilitációját éppúgy, ahogy azt besározásukkor tették. Erre egyelőre várni kell.
Heller úgy véli, a jelenleg széthúzó demokratikus ellenzék összefogására lenne szükség a mostani hatalmi helyzet és a nyomában járó közállapotok megváltoztatásához. A filozófus leginkább egy újonnan szerveződő liberális-konzervatív pártban látná az elmozdulás biztosítékát, amire óriási szüksége lenne az országnak.
A témáról további részleteket a
napibudapest.huoldalon olvashat.