Itt szűnnek meg az önálló háziorvosi központok a kormány új tervei szerint
Takács Péter egészségügyi államtitkár új koncepcióját a Népszava szerezte meg. 300 helyett 102 háziorvosi központ jutna majd 81 járásra.
Az új koncepció, amit Takács Péter egészségügyi államtitkár készíttetett el, a Népszava birtokába került, a háziorvosi praxisok radikális visszavágását javasolja. Annak tanúsága szerint az egészségügyi szaktárca brutális megszorításra készül a háziorvosi rendszerben. A terv lényege az, hogy 81 magyarországi járásban ezentúl összesen csupán 102 egészségügyi háziorvosi rendelőpraxis maradna fenn. Ezek közül 21 eleve csak gyermekorvosi praxis, 21 pedig csak felnőtteket lát el, a többi vegyes.
Szerepüket megyénként számolva 3-4, úgynevezett Járási Sürgősségi Alapellátási Központ venné át. A koncepciót bíráló szakértők a Népszavának azt nyilatkozták, főleg az aprófalvas járásokban lehetetlen helyzetet teremt majd a több tucat háziorvosi rendelő eltűnése. A járási háziorvosi praxisok felszámolása következtében a következő régiókban szűnne meg az alapellátási ügyelet:
- Abádszalók, Abaújszántó, Abony, Adony, Albertirsa, Andocs
- Balatonboglár, Balatonföldvár, Balkány, Bátaszék, Biatorbágy, Biharkeresztes, Borsodnádasd, Budaörs, Bugyi, Bük
- Csokvaomány
- Demecser, Dorog, Dunaharaszti, Dunavarsány, Dunavecse
- Elek, Emőd, Ercsi
- Fegyvernek, Felsőzsolca, Fót
- Gesztely, Gyömrő
- Hajdúböszörmény, Hajdúdorog, Hajdúsámson, Halásztelek, Harkány, Héhalom, Hévíz
- Jánoshida, Jánossomorja
- Kaba, Káloz, Kecel, Kelebia, Kisbárapáti, Kiskunlacháza, Kistarcsa, Komádi
- Lajosmizse, Létavértes
- Maglód, Mátraszentimre, Mélykút, Mindszent, Múcsony
- Nádudvar, Nágocs, Nagymaros, Nagyvenyim, Nyékládháza, Nyírábrány
- Ócsa, Őriszentpéter, Örkény
- Pálháza, Pécel, Pilis, Pilisvörösvár, Polgár, Polgárdi, Pomáz
- Rakamaz, Recsk, Rudabánya
- Sajószentpéter, Simontornya, Solt, Sülysáp, Szabadszállás, Százhalombatta, Szendrő, Szigethalom, Szigetszentmiklós, Szirmabesenyő
- Tahitótfalu, Tápiószele, Tarpa, Tiszacsege, Tiszaföldvár, Tiszalök, Tiszalúc, Tompa, Törökkoppány, Túrkeve
- Újfehértó, Újhartyán, Üllő
- Vajszló, Vámospércs, Veresegyház
- Zalakaros, Zsámbék
A koncepció irreálissá növelné a rendszerben maradó háziorvosok terheit is. Ugyanis a szerint a háziorvosok reggel 8 órától 16 óráig rendelőjükben látnak el ügyeletet, 16 órától 22 óráig pedig az új járási Egészségközpontba lehetnének beoszthatók, ugyanúgy, ahogy hétvégén és ünnepnapokon is. Járásonként ez a becslések szerint 1,5-2 extra műszakot jelent egy orvosra nézve.
Takács Péter kocnepciója azonban úgy fogalmaz, már nem látja a kormány szükségesnek azt, hogy minden egyes járásba jusson legalább egy háziorvosi ügyelet, és ez a rendszer átalakításánál nem is volt cél. További változás, hogy a sürgősségi kiszállások a minimálisra csökkennek, az éjszakai ügyeletekben, 22 óra és reggel 8 óra között orvos, mentőtiszt, vagy diplomás, úgynevezett kiterjesztett hatáskörű ápoló is végezhet ilyen feladatokat.
Az államtitkár korábban is hangsúlyozta, a Hajdú-Bihar megyei rendszert akarják országossá tenni, ahol az önkormányzatok egységesen átadták a háziorvosi ügyelet üzemeltetésének feladatát az Országos Mentőszolgálatnak. A Népszava azonban olyan szakemberek véleményét is idézi, akik szerint az is kétséges, hogy akad-e háziorvos, aki ilyen mértékű extra terheket önként felvállalna-e.
(Kiemelt képünk illusztráció: Beliczay Barbara orvos a reggeli vizit után adminisztrál kollégáival a váci Jávorszky Ödön Kórházban 2011. december 11-én. Fotó: MTI | Beliczay László)