Jöhet a teljesítménybérezés az egészségügyben, de ez visszájára is elsülhet

Teljesítmény alapú bérek bevezetésével az orvosok és ápolók fizetése teljesítménytől függően akár 40 százalékkal nőhet, vagy 20 százalékkal csökkenhet. Emellett az egészségügyi reformjavaslat végleges változata szerint 2028-ig megszüntetnék az 1200 főnél kisebb háziorvosi praxisokat, a körzethatárokról pedig a Országos Kórházi Főigazgatóság dönthetne.

2022. november 5., 07:00

Szerző:

A törvény a béreket is átalakítaná, az alap- és középfokú végzettségűek számára átlagosan 32 százalékos, míg diplomásoknak átlagosan 55 százalékos emelést javasolnak. A centrumkórházak emellett szabadon vezényelhetnék a dolgozókat, a béreket pedig teljesítménytől tennék függővé, így akár 20 százalékkal is csökkenhet az ápolók és orvosok bére – írja az ATV.hu.

Soós Adrianna ezt nem tartja elfogadhatónak, és hangsúlyozta: ehhez szerződést is kellene módosítani.

„Az alapbérek visszavétele csak szerződésmódosítással lenne lehetséges és az oda vezetne, hogy megint elveszítenénk sok embert az egészségügyből” – mondta a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke. Pedig már most is sok orvos hiányzik a DK egészségügyi szakpolitikusa szerint. A belügyminisztérium terve szerint a cél az erőforrások racionális elosztása lenne. Komáromi Zoltán ugyanakkor kételkedik a csomagban.

A híradónak nyilatkozó egészségügyi szakember azt mondja, aki szerint a koncentrált ellátásokkal több utazás is járhat.

„Az egészségügyi dolgozók vezényelhetőek lesznek, ha éppen a centrumkórházban van rájuk szükségük akkor ott fognak dolgozni, a szakrendelőben lesz rá szükségük akkor ott fognak dolgozni” – fogalmazott Rékassy Balázs, orvos, egészségügyi közgazdász.

(Kiemelt kép: Deák Pál Ákos, a Semmelweis Egyetem és a PremierMed Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet intervenciós radiológusa vágás nélküli pajzsmirigyrákműtétet mutat be Budapesten, a Premier Med Egészségügyi, Oktató- és Kutatóintézetben 2021. június 9-én. Fotó:MTI/Balogh Zoltán)