Havi 11 millióból tankolnak a képviselők

Havi 2000–5000 kilométerre is elég az a benzin, amelyet a képviselőknek az Országgyűlés Hivatala (OH) biztosít – derült ki a VS.hu által kikért adatokból. A benzinkártyán négy képviselőnek is kétszázezer forint fölötti keret áll rendelkezésére, 13 képviselő viszont a tömegközlekedést választotta.

2014. június 24., 10:18

A KDNP-s Hargitai János a rekorder, aki havi 229 ezerből közlekedik a mohácsi kistérség és Budapest között, de a fővárosi képviselőknek nyújtott 57 ezres benzinkeret is soknak tűnik.

Az új országgyűlési törvény megszüntette a képviselői költségtérítést és a választókerületi pótlékot, helyettük benzinkártyát lehet igényelni, amelyet az autó motorjának űrmérete, a lakóhelyük vagy a választókerületük Budapesttől mért távolsága, illetve a választókerület nagyságának megfelelően töltenek fel pénzzel. Ha a tömegközlekedést választják, költségeiket az OH megtéríti.

A 199 parlamenti képviselő és 13 nemzetiségi szószóló közül eddig kilencvenkilencen küldték el benzinkártya-igénylésüket, 13 képviselő pedig a tömegközlekedés mellett tette le a voksát. A kilencvenkilenc képviselő autózására júniusban 11,6 millió forintot fordít az OH.

A legtöbbet, havi ötezer kilométert öt képviselő vezet: a jobbikos Apáti István (Mátészalka) és Bana Tibor (Szentgotthárd), a fideszes Vitányi István (Berettyóújfalu), illetve az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó (Kaba) és Legény Zsolt (Vásárosnamény). Apáti, Legény és Vitányi havi kétszázezernél nagyobb keretet használ el.

A legtöbb benzinpénzt a KDNP-s Hargitai János kapta, aki a Baranya megyei Nagynyárádon él. Havi 229 ezer forintot autózik el, bár csak 4500 kilométerre elegendő üzemanyagra jogosult. Az összegből a NAV hivatalos elszámolási árán 535 liter benzinre futja.

A budapesti képviselők kb. havi 57 ezer forintos keretet kapnak.

A tömegközlekedés költségtérítését választotta négy fideszes képviselő (Dunai Mónika, Kovács József, Kovács Sándor és Pánczél Károly), három jobbikos (Farkas Gergely, Kulcsár Gergely és Szávay István), két MSZP-s (Törő Gábor és Velez Árpád), két független (Szabó Szabolcs az Együtt–PM, Vadai Ágnes a DK részéről), illetve két nemzetiségi szószóló – írja a

VS.hu.