Ha megszavazzák a paksi hitelszerződést, az LMP az államfőhöz fordul

Ha a parlament kormánypárti többsége megszavazza a paksi atomerőmű bővítéséhez szükséges hitelmegállapodást, akkor az LMP Áder János köztársasági elnökhöz fordul azt kérve, hogy ne írja alá a törvényt – közölte be hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján Szél Bernadett társelnök.

2014. június 23., 13:53

A képviselő azt mondta, ha az államfő mégis szignálja a jogszabályt, akkor az ombudsmant kérik fel, hogy forduljon az Alkotmánybírósághoz.

Szél Bernadett úgy fogalmazott: hétfőn a Fidesz Orbán Viktor vezérletével minden jel szerint „felajánlja Magyarországot Vlagyimir Putyinnak, zálogul egy tízmilliárd eurós júdáspénzért cserébe”. Szerinte ha a Fidesz megszavazza a javaslatot, akkor nemcsak gátlástalan, de „vélhetően elment a józan esze is”, mert beláthatatlan kockázatnak teszi ki Magyarországot.

Szél Bernadett súlyozta, hogy a kormánypártok jelenleg egy olyan Oroszországgal kívánnak hosszú távú szövetségre lépni, amelyik éppen Ukrajnán mutatja be, hogy mit jelentenek számára a szerződések vagy hogy mit gondol a nemzetközi kapcsolatokról. Nyilvánvalónak nevezte, hogy a hitelfolyósítás alatt kialakuló vitás helyzetekben nem Magyarország fog diktálni a „nagy orosz medvének”, hanem fordítva.

Kiemelte, hogy jelenleg Magyarország történelmének egyik legnagyobb devizahitelét akarják felvenni, vállalva ráadásul a teljes árfolyamkockázatot. A projektet az átláthatóság teljes hiánya jellemzi – értékelte az LMP-s képviselő.

Azt mondta: nem fog csökkenni az energiafüggőség, ráadásul az ígéretekkel ellentétben a beruházás áramár-növekedéssel fog járni. Szél Bernadett blöffnek minősítette azt a kijelentést, hogy a beruházás negyvenezer munkahelyet teremt.